Odkrywamy Wielkopolskę

Tradcyja i zwyczaje

niedziela, 18 stycznia 2015
Obecnie trwa czas karnawału. Warto więc wykorzystać okazję i przypomnieć sobie ludowe zwyczaje związane z tym czasem. Karnawał, takim jakim znamy go dziś, został rozpropagowany na terenach Polski dopiero w XVII w. według wzorców zaczerpniętych z Włoch i Hiszpanii. Ten „nowy” styl świętowania przyjął się głównie w miastach, gdzie odbywały się kostiumowe bale zwane redutami, oraz w szlacheckich dworach gdzie wielkim przepychem organizowano uczty połączone z kuligami i polowaniami. A jak wyglądał karnawał na wsiach? Z pewnością dużo skromniej niż w dworach szlacheckich...
niedziela, 14 grudnia 2014
W poszczególnych regionach Polski a nawet w różnych częściach jednego regionu inne postacie przynoszą prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia – są to m.in. św. Mikołaj, Gwiazdka w Małopolsce czy Józef na Śląsku, no i w Wielkopolsce Gwiazdor. Tradycje te są wciąż żywe i kultywowane. Szkoda tylko, że media upraszczają i idą trochę na łatwiznę promując św. Mikołaja jako jedyna postać przynoszącą prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia.
środa, 02 kwietnia 2014
Dzisiaj kilka słów o chlebie. Ten jeden z najbardziej podstawowych składników pożywienia towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Jemy go na śniadanie, często jest dodatkiem do obiadu (u mnie w domu zawsze towarzyszy zupom) a następnie, na zakończenie dnia, zjadany jest na kolację. Ja do dzisiaj pamiętam zapach i smak świeżego pieczywa wypiekanego na wsi u moich dziadków. Był on aromatyczny, chrupiący. Najlepiej smakował jeszcze na ciepło z samym masłem. Dzisiaj niestety bardzo trudno jest kupić dobry chleb.
poniedziałek, 17 grudnia 2012
Wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Zapewne w Waszych domach rozpoczął się już czas intensywnych przygotowań – kupowania produktów, gotowania i pieczenia, poszukiwania idealnej choinki i prezentów. W tym „gorącym” okresie proponuję chwilę relaksu i przypomnienia charakterystycznych dla Wielkopolski zwyczajów.
poniedziałek, 25 kwietnia 2011
Z okazji trwających Świąt Wielkanocnych pomyślałam, że idealnym temat dla dzisiejszej notki będą Wielkopolskie zwyczaje świąteczne.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę