Odkrywamy Wielkopolskę

Miasta, wsie, miasteczka

czwartek, 25 czerwca 2015
Kilka dni temu wybrałam się do miejsca, które znam z dzieciństwa. Przyciągnęły mnie tam dwie okoliczności – po pierwsze chęć konfrontacji obrazów zapisanych w pamięci z obecnym stanem rzeczy (byłam tam ostatni raz w latach 80-tych XX w.) a po drugie – regionalne zawody w skokach przez przeszkody (… ciągnie mnie zawsze tam gdzie są konie …). Dziś zapraszam więc na wycieczkę do Mieczownicy.
czwartek, 13 listopada 2014
Cmentarz na Kaczymce odkryłam przypadkiem, w czasie wycieczki z zaprzyjaźnionej stajni OWA w Węglewskich Holendrach. Nikt z mojej rodziny ani znajomych nie wiedział o jego istnieniu. Nie przypuszczali, że po dawnych osadnikach, oprócz nazwy miejscowości, coś jeszcze pozostało.
poniedziałek, 11 sierpnia 2014
Na uboczu od wielkich dróg, krajowych arterii i autostrad, zagubiło się gdzieś wielkopolskie Czerniejewo. Małe, ładne miasteczko z bogatą historią, ba, wielką przeszłością…
piątek, 06 czerwca 2014
Działalność bloga zaczęłam od wpisu na temat Stawiszyna. Moją uwagę wówczas zwróciły dwie wieże widoczne z drogi nr 25 Konin – Kalisz. Jedna z nich należała do kościoła katolickiego z XIV w., druga natomiast do XVIII w. zboru ewangelickiego. Oba kościoły stoją praktycznie naprzeciwko siebie, w dwóch skrajnych punktach miejscowości. Kościół katolicki w południowej części Stawiszyna a zbór ewangelicki w jego północnej części
środa, 07 maja 2014
Każdy z nas zapewne słyszał o „krwawej łaźni w Gąsawie”, czy też „zbrodni gąsawskiej”. Do tragicznych wydarzeń doszło w 1227 roku podczas spotkania władców: Leszka Białego, Henryka Brodatego i Konrada Mazowieckiego. Wtedy to najazdu na łaźnię, w której kąpał się Leszek Biały, dokonali zamachowcy opłaceni prawdopodobnie przez księcia pomorskiego Świętopełka. Być może „palce maczali” w tej zbrodni również Władysław Odonic, a może i Władysław Laskonogi oraz Henryk Brodaty?
niedziela, 02 lutego 2014
Rodzina Hulewiczów przed II woja światową posiadała dość spory majątek na terenie obecnej gminy Strzałkowo obejmujący m.in. wsie Kościanki, Graboszewo, Młodziejewice i Paruszewo. W każdej z wymienionych miejscowości przedstawiciele rodziny pobudowali lub też zaadoptowali istniejące już dwory. Niestety wszystkie rezydencje Hulewiczów obecnie niszczeją (wyjątkiem jest dwór w Graboszewie). Obecny właściciel – skarb państwa reprezentowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie interesuje się zabytkami znajdującymi się na terenie gminy Strzałkowo pozwalając na ich dewastację. Z roku na rok stan techniczny budynków pogarsza się. Bez szybkiej interwencji i gruntownego remontu, za parę lat nie będzie już pałacu ani w Młodziejewicach (http://alewielkopolska.blox.pl/2011/10/Zapomniany-dwor-Hulewiczow-w-Mlodziejewicach.html) ani w Paruszewie.
poniedziałek, 06 maja 2013
Mój blog tematycznie związany jest z Wielkopolską. Stwierdziłam jednak, że nie mogę nie wspomnieć a pewnej atrakcji znajdującej się niedaleko granicy naszego województwa, we wsi Borysew. Od 2008 r. funkcjonuje tam, i z tego co obserwuję dość dobrze sobie radzi, prywatne Zoo Safari.
poniedziałek, 11 marca 2013
Miejscowość Unia położona jest w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Dojazd do miejscowości nie nastręcza większych problemów. Znajduje się ok. 64 km na wschód od Poznania oraz ok. 40 km na zachód od Konina, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Strzałkowem i Wrześnią. Do miejscowości dojeżdża się drogą nr 92, a następnie tuż za miejscowością Staw (jadąc od strony Konina) lub Gonice (jadąc od strony Poznania) należy zjechać z głównej drogi i kierować się zgodnie z kierunkowskazem drogą gminną.
poniedziałek, 22 października 2012
Kościelec to wieś położona przy drodze nr 92 Konin – Warszawa, ok. 5 km na zachód od Koła. Droga przecina miejscowość dzieląc ją na część południową i północną. Trasa warszawska, tak jak samą miejscowość, przecina również majątek rodziny von Kreutz usytuowany na wzniesieniu po obu stronach szosy. Budynek pałacu ukryty jest wśród drzew i praktycznie niewidoczny jadąc od strony Konina.
poniedziałek, 24 października 2011
Brdów jest miejscowością położona ok. 20 km na północ od Koła (przy drodze nr 270 łączącej Koło z Izbicą Kujawską), na granicy województwa wielkopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego, w gminie Babiak.
poniedziałek, 10 października 2011
Młodziejewice to wieś położona w gminie Strzałkowo, powiat Słupca. Do miejscowości można dojechać z drogi nr 92, na odcinku Września – Strzałkowo, kierując się na południe, na miejscowość Gonice, Goniczki. Można również w Strzałkowie zjechać na drogę na Paruszewo i dalej kierować się na Graboszewo i Kościanki
poniedziałek, 12 września 2011
Koszuty znajdują się przy drodze prowadzącej z Poznania w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Katowic, w odległości około30 kilometrów od stolicy Wielkopolski i5 kilometrów od Środy Wielkopolskiej. Wieś znajduje się w gminie Środa Wielkopolska. Nazwa miejscowości wywodzi się od „koszut”, czyli jeleni zamieszkujących dawniej rozległe lasy porastające te okolice.
poniedziałek, 29 sierpnia 2011
Czerniejewo to niewielkie miasto w powiecie gnieźnieńskim. Położone jest ok. 15 km na północ od Wrześni oraz ok. 40 km na północ od Poznania. Według danych statystycznych, obecnie liczy ok. 2600 mieszkańców.
poniedziałek, 15 sierpnia 2011
Września, miasto powiatowe liczące ok. 30 tys. mieszkańców, położone 50 km na wschód od Poznania, w połowie drogi między stolicą Wielkopolski, a Koninem, oraz 30 km na południe od Gniezna, przy międzynarodowej trasie A-2.
poniedziałek, 25 lipca 2011
Byłem w wielu muzeach w Polsce i w Europie. Wśród nich były prawdziwe muzealne perły z dziełami sztuki, przed którymi chciało się klękać z zachwytu. Ale w żadnym z nich nie było takiego klimatu i atmosfery jak w małym, zagubionym „na końcu świata” muzeum w Puszczykowie. Bez dwóch zdań. Zapraszam wszystkich czytelników do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
poniedziałek, 18 lipca 2011
Dzisiaj zakończył się Jarocin Festiwal 2011 – w mojej ocenie było to prawdziwe święto dla uszu i oczu fanów szeroko rozumianej muzyki rockowej. Festiwal rozpoczął się w piątek 15 lipca doskonałym koncertem Apocalyptici, Farben Lehre, Piotra Roguckiego oraz „młodzieży” z Tides from Nebula. Jak podała prasa, tegoroczny Festiwal okazał się organizacyjnym sukcesem. Organizatorzy sprzedali wszystkie wejściówki tj. ok. 10 tys. , nie odnotowano również żadnych poważniejszych indcydentów.
poniedziałek, 11 lipca 2011
W najbliższy weekend tj. w dniach 15-17 lipca 2011 r. w Jarocinie odbędzie się kolejny Festiwal Muzyki Rockowej – Jarocin Festiwal. W tym roku zdecydowałam się tam pojechać. Będzie to mój pierwszy raz w Jarocinie – cóż ... lepiej późno niż wcale. Głowę mam wypełnioną informacjami, wspomnieniami, zdjęciami z poprzednich edycji Festiwalu. Ciekawe jak będzie w tym roku. Program tegoroczny zapowiada się ciekawie (głównie dwa pierwsze dni), wystąpią m.in. Apocalyptica, Piotr Rogucki, Myslovitz, Farben Lehre, Olaf Deriglasof, Acid Drinkers czy Strachy na Lachy. Dwie główne przyczyny skłoniły mnie do zakupu biletów. Po pierwsze to muzyka, po drugie chęć zmierzenia się z legendą festiwalu.
poniedziałek, 27 czerwca 2011
Spycimierz jest niewielką miejscowością (obecnie liczy ok. 380 mieszkańców) położoną ok. 4 km na południe od Uniejowa. Można tam dojechać z Konina drogą nr 72, następnie w odległości ok. 2 km od Uniejowa skręcić na południe i dalej ok. 3 km drogą gminna. Wieś położona jest na terenie starorzecza Warty.
poniedziałek, 20 czerwca 2011
Gosławice to dziś dzielnica Konina (od 1976 roku). Miejscowość znajduje się nad Jeziorem Gosławskim, około10 kmna północ od centrum Konina. Pierwsza wzmianka w źródłach o Gosławicach pochodzi z 1280 roku, kiedy to Przemysł II nadał osadę klasztorowi w Lądzie. W 1283 roku Gosławice przeszło w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich. Później miejscowość była własnością szlachecką. Cóż takiego interesującego jest w Gosławicach, że postanowiłem poświęcić im wpis?
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Dziś zapraszam wszystkich czytelników do wizyty w Uniejowie. Mimo iż miasto znajduje się w województwie łódzkim, to do 1998 roku administracyjnie należało do województwa konińskiego. Stąd też moja dzisiejsza notka poświęcona miastu, które bądź, co bądź, przez lata związane było z Wielkopolską.
poniedziałek, 28 marca 2011
Kazimierz Biskupi położony jest w powiecie konińskim, ok. 15 km od Konina, przy drodze nr 264 łączącej Konin i Kleczew. Historia miejscowości oraz jej zabytki łączą się nierozerwanie z opisywanymi wcześniej Bieniszewem oraz kultem Pięciu Braci Męczenników.
poniedziałek, 14 lutego 2011
Bieniszew jest miejscem, które powinno zainteresować zarówno pasjonatów historii jak i miłośników przyrody. Bieniszew objęty jest ochroną prawną ze względu na ulokowanie w tym miejscu Klasztoru Kamedułów z XVII w. (wpisany do rejestru zabytków nr A-21/326 w dniu 03.10.1949 r) oraz czterech rezerwatów przyrody – Rezerwatu Mielno (utworzony w 1957 r), Pustelnik (utworzony w 1997 r.), Bieniszew (utworzony w 1996 r) oraz Sokółki (utworzony w 1996 r.), które stanowią pozostałości dawnej Puszczy Kazimierskiej.
poniedziałek, 03 stycznia 2011
Do Stawiszyna trafiłam przez przypadek, jadąc do Gołuchowa od strony Konina. Wjeżdżając do miasta, moją uwagę przykuły dwie kościelne wieże oraz niewielkie, parterowe, drewniane domy barwione na czarno. Zatrzymując się w Stawiszynie niewiele wiedziałam o tym mieście, nie znałam ani jego historii ani jego zabytków. Chciałam po prostu przyjrzeć się z bliska budynkom widzianym z drogi.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę