Odkrywamy Wielkopolskę

od autora

środa, 01 lipca 2015

W końcu zabrałam się za porządkowanie zdjęć. Jest ich całe mnóstwo, jedne lepsze, inne gorsze, inne znów do wyrzucenia. Porównywałam je z tymi umieszczonymi w tekstach na blogu. Choć starałam się wybrać zdjęcia najbardziej reprezentatywne, nie oddają one tak do końca charakteru opisywanego miejsca.
Tak więc zapadła decyzja o stworzeniu albumu Ale Wielkopolski na fb (w rzeczywistości będzie to kilka/ kilkanaście/ kilkadziesiąt albumów)
Stopniowo będę uzupełniać album o wszystkie te miejsca, które opisałam na blogu. Będą zdjęcia sprzed kilku lat jak i te bieżące. Zapraszam więc do śledzenia mojego profilu na facebook: https://www.facebook.com/alewielkopolska

Zaczynamy od Mieczownicy ...

niedziela, 22 marca 2015
Jeżeli zastanawiacie się nad przyjęciem do swojego domu czworonożnego przyjaciela warto przemyśleć jego adopcję ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. W każdej placówce w Polsce mieszka po kilkadziesiąt, kilkaset a nawet i kilka tysięcy porzuconych psów i kotów. Każdego tygodnia trafiają nowi podopieczni. W schroniskach mieszkają zarówno kundelki jak i psy rasowe, psy i koty w różnym wieku od szczeniaków czy kociaków poprzez młodzież, na zwierzętach w zaawansowanym już wieku kończąc. Każdy więc znajdzie zwierzę idealne dla siebie.
sobota, 29 czerwca 2013

Rozpoczęły się wakacje,więc i ja robię sobie przerwę - cel: magazynowanie energii w trasach po Wielkopolsce i nie tylko  Do usłyszenia w pierwszy poniedziałek października. 

Tymczasem zapraszam do lektury moich starszych wpisów. 


Będę też śledzić wydarzenia w naszym regionie i jak tylko coś ciekawego będzie się dziać, dam znać. Mam również prośbę, żebyście publikowali na tablicy facebook "Ale Wielkopolska" informacje o wydarzeniach, które będę odbywać się tego lata w Waszej okolicy.

sobota, 30 marca 2013

Dużo radości i wiosennego ciepła z okazji Świąt Wielkanocnych.

wtorek, 15 stycznia 2013

Wydawnictwo Demart S.A. i Towarzystwo Przyjaciół Nauk Historycznych zapraszają na spotkanie z Igorem Janke, autorem książki o premierze Węgier zatytułowanej „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”, które odbędzie się 21 stycznia w Poznaniu o godz. 18.00 w Salonie Empik, ul. Ratajczaka 44.

Kolejne spotkanie z Igorem Janke poświęcone jego książce odbędzie się 22 stycznia w Koninie o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Dworcowa 13. 

 

Na Facebooku utworzono specjalne „wydarzenia” odnośnie spotkania –

w Poznaniu: http://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Przyjaci%C3%B3%C5%82-Nauk-Historycznych/194845273975582#!/events/104737839696817/

w Koninie: http://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Przyjaci%C3%B3%C5%82-Nauk-Historycznych/194845273975582#!/events/328014857311142/

 

Informacje o książce:  http://www.demart.com.pl/product/450,napastnik--opowiesc-o-viktorze-orb%C3%A1nie.html gdzie można  zapoznać się z jej fragmentem  – do pobrania w pliku PDF  lub EPUB.

viktor orban

poniedziałek, 31 grudnia 2012

Z okazji zbliżającego sie dużymi krokami Nowego Roku, życzę Wam spełnienia marzeń

niedziela, 23 grudnia 2012

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dużo zdrowia, spełnienia marzeń oraz wiele okazji do wypoczynku na szlakach turystycznych w Wielkopolsce.

wtorek, 04 grudnia 2012

Szanowni Państwo,

W imieniu Wydawnictwa „Demart” chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie z Panem dr Patrykiem Pleskotem autorem książki „Niewiadomski. Zabić prezydenta”, które odbędzie się w Koninie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 13, dnia 12 grudnia (środa) o godz. 17.30.

Podczas spotkania odbędzie się dyskusja związana z książką, będzie też można zakupić pracę Pana Pleskota i uzyskać autograf autora.

Współorganizatorem spotkania jest poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Historycznych.

Na Facebooku utworzono specjalne „wydarzenie” odnośnie spotkania w Koninie:

http://www.facebook.com/events/178253248980082/#!/events/178253248980082/spotkanie z Patrykiem Pleskotem

Informację prasową dotyczącą spotkania w Koninie można pobrać w pliku „pdf” do wydruku: http://alewielkopolska.blox.pl/resource/Notka_1.indd.pdfponiedziałek, 22 października 2012

Szanowni Czytelnicy,

Miło mi poinformować, że wznawiam działalność bloga. Już jutro ukaże się, mój pierwszy po dłuższej przerwie, wpis. Zapraszam do lektury ...

Wpisy początkowo będą ukazywały się w odstępach czterotygodniowych, w każdą niedzielę.

Niezmiennie zachęcam do współpracy przy tworzeniu bloga. Jeżeli posiadacie jakieś ciekawe/nieznane powszechnie informacje, pomysły co do miejsc godnych zobaczenia i opisania, gotowy do publikacji tekst,  proszę o kontakt.

Zapraszam również do odwiedzania strony Ale Wielkopolska na facebook. Znajdziecie tam dodatkowe informacje związane z tematyką bloga.

wtorek, 02 października 2012
Dzisiejszy wpis nie jest związany z tematyką Ale Wielkopolski ale sprawa godna jest rozpropagowania.
Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw zwierząt od wielu lat walczą o delegalizację targów, na których prowadzi się handel zwi...
erzętami gospodarskimi. Warunki w jakich przebywają zwierzęta, a także spoób w jaki są traktowane przez handlarzy pozostawia, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia. Najbardziej niepokojące jest, że handel na tych targach odbywa sie pod nadzorem lokalnych służb weterynaryjnych. Kontrole prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną nie wykazały większych uchybień. Możecie sami sprawdzić w jakich warunkach prowadzony jest handel zwierzętami, wystarczy obejrzeć ten film  http://wiadomosci.onet.pl/wideo/szokujace-wideo-niebywale-okrucienstwo-wobec-zwier,95910,w.html#play - zdjęcia bardzo drastyczne. 
Jeżeli chcielibyście przyłączyć się do akcji zbierania podpisów pod petycją do Ministra Rolnictwa o delegalizacji targów zwierzęcych, zapraszam na stronę http://polskitarg.pl/
wtorek, 12 czerwca 2012

Dąb Kameduła z Puszczy Bieniszewskiej, liczący sobie ponad 500 lat, został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku. Do końca czerwca można oddawać swoje głosy, nie trzeba rejestrować się, jedynie potwierdzić oddanie głosu zgodnie z instrukcją przesłaną na skrzynkę e-mail ... drzewo z największą ilością głosów otrzyma tytuł "drzewa roku". Głosować można na stronie http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/

poniedziałek, 04 czerwca 2012
Powstały nowe, ciekawe blogi związane z Wielkopolską. Jeden z nich odkrywa tajemnice językowe Goliny - miejscowości położonej ok. 10 km na zachód od Konina. Drugi blog koncentruje się na publikacji ciekawostek związanych z historią, kulturą..., życiem Goliny.
Oba blogi polecam. Są ciekawie napisane, przyjemnie się je czyta.

Poniżej linki:
tajemnice językowe Goliny: http://golinajezykowo.blogspot.com/
ciekawostki z Goliny: http://ciekawagolina.blogspot.com/
Tagi: blog Golina
09:23, farruca27 , od autora
Link Dodaj komentarz »

Jeżeli nie macie jeszcze planów na Boże Ciało, zapraszam do Skęczniewa.

Skęczniew to wieś położona w gminie Dobra, ok. 60 km na południowy wschód od Konina.

W miejscowości zachował się zwyczaj układania, w dniu Bożego Ciała, kwietnych dywanów. Prace nad kwietnym dywanem rozpoczynaja się o świcie, kiedy mieszkańcy z płatków kwiatów polnych, liści i piasku układają wzory o treści religijnej lub wzory geometryczne. Nastęnie po tak ułożonym dywanie przechodzi procesja. 

Zwyczaj układania na Boże Ciało kwietnych dywanów w Skęczniewie jest mniej rozpropagowany w mediach niż podobny pochodzący z pobliskiego Spycimierza. W związku z powyższym do Skęczniewa przyjeżdża mniej turystów. Jeżeli więc chcecie ze spokojem i bez pospiechu przyjrzeć się wzorom ułożonym z kwiatów, nie lubicie tłumu turystów - przyjedźcie do Skęczniewa.

http://www.parafiaskeczniew.c0.pl/photogallery.php?album_id=20

Zapraszam!

poniedziałek, 21 maja 2012

W dniu 27 maja 2012 r. w Wierzbinku (ok. 35 km na północ od Konina) odbędą się XV Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny.

Stoiska wystawowe można zwiedzać oraz nabyć wystawiane produkty w godz. 10.00 - 15.00.

Zapraszam

http://www.wierzbinek.pl/index/1/aktualnosci/ogolnopolskie-targi-targi-salix-i-dni-wierzbinka-2012.html

Zapraszam serdecznie na VIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbędzie się w Lądzie, w dniach 2-3 czerwca 2012 r.

W tym roku tematem przewodnim są królowie i biskupi. Organizatorzy, przez dwa dni festiwalowe, przedstawią problemy i życie codzienne średniowiecznego państwa i kościoła, przybliżą atmosferę średniowiecznego dworu. Na gości czekać będą kupcy, rzemieślnicy i kuglarze.

W czasie festiwalu będzie można bezpłatnie, z przewodnikiem zwiedzić klasztor cysterów w Lądzie, posłuchać wykładów m.in. prof. Hanny Kóćka - Krenz, wziąć udział w pikniku naukowym, warsztatach witrażysty czy też wycieczce rowerowej szlakiem lądzkich cystersów i biskupów poznańskich. Kulminacją każdego dnia festiwalowego będzie wielka inscenizacja bitwy o gród w Lądzie.

Szczegółowe informacje nt.: Festiwali znajdziecie na stronach organizatorów www.festiwal-lad.pl

Program Festiwalu http://festiwal-lad.pl/pli/Program%20Festiwalu%202012.pdf

 

sobota, 21 kwietnia 2012

Zapraszam do obejrzenia filmu dokumentalnego dotyczącego historii Kopalnii Soli w Kłodawie. Film będzie można obejrzeć na National Geographic Channel, dnia 22.04.2012 r., godz. 21.00.

Kopalnię Soli w Kłodawie można również zwiedzać. Dla turystów udostępniono wyrobisko korytarzowe na poziomie 600m pod powierzchnią ziemi. Niestety zwiedzanie kopalnii możliwe jes wylącznie od poniedziałku do piątku, po uprzednim ustaleniu terminu wizyty. Szczegóły dotyczące zwiedzania, w tym dostępne godziny zjazdów, znajdują się na stronie: http://www.sol-klodawa.com.pl/

piątek, 30 grudnia 2011

Życzę wszystkim szmapańskiej zabawy oraz szczęśliwego Nowego Roku. Mam nadzieję, że ten nadchodzący rok będzie lepszy i spokojniejszy ...

piątek, 23 grudnia 2011

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim, oprócz tradycyjnego zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń również czasu na podróże i poznawanie naszego Regionu.

niedziela, 04 grudnia 2011

Z przykrością informuję, iż ze względu na duża ilość obowiązków zawodowych, zawieszam działalność Ale Wielkopolski.

Blog ruszy ponownie tak szybko, jak tylko uda mi sie ogarnąć nowe zadania w pracy. Zapewniam, że pomysłów na nowe notki nie zabraknie.

W międzyczasie zapraszam do lektury już istniejących wpisów.

niedziela, 04 września 2011

Przypominam, że od września nowe notki na Ale Wielkopolska będą ukazywać się co 2 tygodnie. Zapraszam już 12 września - notka dotyczyć będzie dworu w Koszutach

piątek, 26 sierpnia 2011

W związku z nowymi obowiązkami zawodowymi, którym będę musiała poświęcić trochę więcej czasu, notki na blogu Ale Wielkopolska będą od września ukazywać się co 2 tygodnie. Zapraszam do lektury zarówno nowych notek jak i tych już archiwalnych.

czwartek, 11 sierpnia 2011

W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) zapraszam do Dziekanowic na plenerową imprezę połączoną ze święceniem ziół i płodów rolnych. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Na terenie skansenu będzie można zakupić lokalne produkty m.in. miód i produkty pszczelne, suche rośliny i ozdoby.

Natomiast 11 września Dziekanowice pożegnają lato - na terenie skansenu odbędą się pokazy dawnych prac gospodarczych, rzemieślniczych i rękodzielniczych związanych z porą jesienną i przygotowaniem do zimy.

Szczegóły na stronie: http://www.lednicamuzeum.pl/

Na teren muzeum można wprowadzać psy.

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Przy okazji publikacji notki o Uniejowie, zapraszam w Boże Cialo do pobliskiej miejscowości Spycimierz. Miejscowość położona jest ok. 2 km od Uniejowa, jadąc drogą nr 72 od strony Konina należy skręcic w prawo i dalej prosto drogą gminną.

Miejscowość słynie z kwiatowych dywanów układanych specjalnie na procesję w Boże Ciało. Dywany kwiatowe ciągną się przez całą miejscowość i zaznaczają drogę kościelnej procesji. W czasie procesji dywan kwiatowy niestety ulega całkowitemu zniszeniu.

W tym roku procesja planowana jest na godz. 17.00. Zapraszam więc do Spycimierza przed tą godziną.

Polecam.

Tagi: Spycimierz
00:08, farruca27 , od autora
Link Komentarze (1) »
środa, 08 czerwca 2011

W dniach 18 - 19 czerwca 2011 roku zapraszam do Lądu. W tych dniach odbędzie się VII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej pod hasłem: "Ziemia, dom i goście".  Festiwal odbędzie się na terenie oraz w bliskim sąsiedztwie Klasztoru Cystersów.

Program Festiwalu jest bardzo bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Na terenie grodu i podgrodzia ustawione zostana warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, będzie można obserwować codzienne życie dawnych Słowian. Zorganizowane zostaną pokazy uzbrojenia oraz walk średniowiecznych wojów, przeprowadzona zostanie również inscenizacja bitwy o gród. Dla najmłodszych uczestników Festiwalu organizatorzy przewidzieli gry i zabawy edukacyjne.

festiwal w Lądzie

W salach Ośrodka Edukacji Przyrodnicznej odbędą sie pokazy filmów oraz pokazy multimedialne dotyczące polskiej przyrody oraz przenikania kultury arabskiej w życie średniowiecznej Europy. W niedzielę (19.06) Ośrodek Edukacji Przyrodniczej gościć będzie naukowców z ich wykładami.

Na terenie parku wokół Klasztoru Cystersów swoje obozy rozbiją rycerze oraz Saraceni.

festiwal w Lądzie

W ramach Festiwalu bedzie można również zwiedzić Klasztor. Jest to chyba jedna z nielicznych okazji kiedy można wejść na krużganki, do sal oraz do parku za murami Klasztoru. Zakonnicy będa zapraszali do zwiedzania Klasztoru indywidualnie oraz z przewodnikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem planowane jest w godz. 10.00 - 18.00, o szczegoły trzeba będzie dopytać na miejscu w Klasztorze.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://festiwal-lad.pl/pli/Program%20Festiwalu.pdf . Ponadto odsyłam również na strone www organozatorów Festiwalu - http://www.festiwal-lad.pl/ .

Dużym utrudnieniem jest brak parkingu w Lądzie. Samochody należy zaparkować gdzie sie da w okolicach Klasztoru oraz wzdłuż drogi. Znalezienie miejsca czasami graniczy z cudem. Z tego powodu mieszkańców Konina zachęcem do skorzystania z oferty konińskiego biura PTTK. W sobotę (18.06) z Konina uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa do Lądu. Szczegóły dotyczące trasy oraz godzin odjazdu znajdują sie na stronie http://www.konin.pttk.pl/zapowiedzi/110618.jpg

Jeszcze raz gorąco zapraszam wszystkich do udziału w Festiwalu.

środa, 11 maja 2011

Już w najbliższą sobotę(14 maja) odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Zachęcam wszystkich do skorzystania z okazji i odwiedzenia muzeum lub galerii w Waszej najbliższej okolicy. Jest to doskonała okazja, by zapoznać sie ze zbiorami mniej znanych, regionalnych muzeów.

Program polskiej Nocy Muzeów dostępny jest na stronie: http://noc-muzeow.pl/

 
1 , 2
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę