Odkrywamy Wielkopolskę
poniedziałek, 02 maja 2011
Dziś chciałbym zaprosić wszystkich czytelników do odwiedzenia Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 r., które jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.
poniedziałek, 25 kwietnia 2011
Z okazji trwających Świąt Wielkanocnych pomyślałam, że idealnym temat dla dzisiejszej notki będą Wielkopolskie zwyczaje świąteczne.
poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Zapraszam do oglądania wiosennych zdjęć z Wielkopolski na facebook  http://www.facebook.com/home.php#!/media/set/fbx/?set=a.194890153886529.41365.171222229586655 . Na początek album "Wielkopolska wiosna". Album na chwilę obecna składa się z 6 zdjęć,  stopniowo będzie uzupełniany.

Gdzie znajduje się najstarsza budowla sakralna w naszym kraju? Odpowiedź jest prosta: w Wielkopolsce!
środa, 13 kwietnia 2011

Zachęcam wszystkich do współtworzenia bloga. Jeżeli znacie ciekawe miejsca, zwyczaje charakterystyczne dla naszego regionu, piszcie ...

W polecane miejsca z pewnościa dojadę, a gotowe teksty opublikuję.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011
Chełmno nad Nerem położone jest przy drodze nr 473 łączącej Koło i Dąbie, w odległości 18 km od Koła. Jadąc od Koła w kierunku Dąbia, tuż przed miejscowością Chełmno znajduje się hitlerowski obóz zagłady.
poniedziałek, 04 kwietnia 2011
W dawnych czasach budownictwo drewniane było w Polsce bardzo popularne. Duża ilość lasów powodowała, że drewno jako materiał na budowę stosowano często i chętnie. Niestety, liczne pożary na przestrzeni wieków spowodowały, że do dziś przetrwało niewiele budynków drewnianych.
poniedziałek, 28 marca 2011
Kazimierz Biskupi położony jest w powiecie konińskim, ok. 15 km od Konina, przy drodze nr 264 łączącej Konin i Kleczew. Historia miejscowości oraz jej zabytki łączą się nierozerwanie z opisywanymi wcześniej Bieniszewem oraz kultem Pięciu Braci Męczenników.
poniedziałek, 21 marca 2011
Czy znacie Państwo legendę o złotym tronie, który podarował cesarz Otton III Bolesławowi Chrobremu? Wiąże się ona z Wielkopolską. Jej „akcja” rozgrywa się w okolicach Poznania i Swarzędza. Jest to tylko legenda, ale jak w każdej legendzie jest i w tej trochę prawdy… Niestety nie wiemy co jest tutaj prawdą, a co wymysłem ludzi.
poniedziałek, 14 marca 2011
Puszcza Bieniszewska stanowi pozostałość dużego kompleksu leśnego zwanego dawniej Puszczą Kazimierską, obejmującego tereny pomiędzy Koninem a Kazimierzem Biskupim. W czasach średniowiecza Puszcza Kazimierską była dość popularnym terenem polowań wśród możnych, ze względu na liczebność zwierzyny łownej. Podobno tereny dzisiejszej Puszczy Bieniszewskiej były często odwiedzane przez polskich królów, często bywał tutaj Bolesław Chrobry.
poniedziałek, 07 marca 2011
Kto przemierzył całą Afrykę z północy na południe? Zapewne jakiś Brytyjczyk lub Francuz, może Niemiec. Taka byłaby odpowiedź większości z nas. Tymczasem okazuje się, że pierwszym człowiekiem, który przemierzył kontynent afrykański z północy na południe był… Polak – Kazimierz Nowak. Niemożliwe? Ale prawdziwe! Sprawa staje się jeszcze ciekawsza, kiedy dodam, że był to Poznaniak! Nasz człowiek na Czarnym Lądzie!
środa, 02 marca 2011

W dniu 04 marca 2011 roku o godz. 9.00 na Placu Zamkowym w Koninie odbędzie się heppening z okazji 128 rocznicy urodzin Juliusa Fromma.

Julius Fromm był żydowskim chemikiem, który urodził się w Koninie i tutaj spędził pierwszych 10 lat swojego życia. Z przyczyn ekonomicznych na początku XX w. wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. Tam skończył studia i założył własną fimę specjalizującą się w produkcji i sprzedaży perfum oraz wyrobów gumowych. Przed I wojną światową opatentował swój wynalazek - pierwszą lateksową prezerwatywę bez szwu.

Podobno tworząc konstrukcję i kształt prezerwatywy, Fromm wzorował się na konińskim słupie drogowym z 1151 r w.

poniedziałek, 28 lutego 2011
Teren Kazimierza Biskupiego i Bieniszewa związany jest z kultem pięciu braci męczenników – Jana, Benedykta, Mateusza, Izaaka oraz Krystyna. Wymienieni zakonnicy zostali zabici w napadzie rabunkowym w puszczy kazimierskiej, w nocy z 10/11 listopada 1003 r. Ich śmierć przez kościół katolicki została uznana za męczeńską a sami zakonnicy za świętych.
poniedziałek, 21 lutego 2011
Grzybowo to mała wieś licząca kilkuset mieszkańców, położona 7 km na północny-wschód od Wrześni, na skrzyżowaniu dróg z Wrześni do Witkowa. Miejscowość położona jest na Równinie Wrzesińskiej, nad niewielkim strumieniem (Strugą Niechanowską) dopływem Warty. Największą atrakcją Grzybowa jest grodzisko wczesnośredniowieczne odkryte przez archeologów w 1990 roku.
niedziela, 20 lutego 2011

Kilka dni temu otwarto nową wystawę archeologiczną w Muzeum Okręgowym w Koninie. Wystawa pn.: "Pradzieje ziemi konińskiej" prezentuje znaleziska archeologiczne z powiatów konińskiego, słupeckiego, kolskiego oraz turkowskiego. W Muzeum można teraz podziwiać skorupy glinianych arnków, biżuterię, kamienne i metalowe narzędzia, broń oraz szczątki ludzkich szkieletów sprzed 12 tys. lat. Na wystawie prezentowane są również makiety grobowców oraz grodziska kultury łużyckiej.

Szczegóły dotyczące wystawy oraz godziny otwarcia Muzeum znajdziecie na stronie: http://www.muzeum.com.pl/

Zapraszam!

 

poniedziałek, 14 lutego 2011
Bieniszew jest miejscem, które powinno zainteresować zarówno pasjonatów historii jak i miłośników przyrody. Bieniszew objęty jest ochroną prawną ze względu na ulokowanie w tym miejscu Klasztoru Kamedułów z XVII w. (wpisany do rejestru zabytków nr A-21/326 w dniu 03.10.1949 r) oraz czterech rezerwatów przyrody – Rezerwatu Mielno (utworzony w 1957 r), Pustelnik (utworzony w 1997 r.), Bieniszew (utworzony w 1996 r) oraz Sokółki (utworzony w 1996 r.), które stanowią pozostałości dawnej Puszczy Kazimierskiej.
poniedziałek, 07 lutego 2011
Obóz jeniecki pod Strzałkowem powstał na przełomie 1914 i 1915 roku. Został zbudowany przez Niemców z przeznaczeniem dla jeńców wojennych I wojny światowej. Położony był przy granicy dwóch państw zaborczych: Prus (Strzałkowo znajdowało się po stronie pruskiej) i Rosji (Słupca znajdowała się po stronie rosyjskiej). Obóz zajmował powierzchnię około 78 ha i znajdował się na ziemi odebranej 52 mieszkańcom Słupcy. Po zakończeniu wojny, w 1919 roku obóz miał zostać zlikwidowany, ale postanowiono umieścić w nim jeńców rosyjskich napływających do Polski w wyniku wojny toczonej z bolszewikami. Pierwsi jeńcy rosyjscy przybyli tu w maju 1919 roku. Po bitwie warszawskiej w 1920 roku, do niewoli polskiej trafiło około 60 tysięcy jeńców, z czego część do Strzałkowa.
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Ostrowąż to wieś położona w północno – zachodniej części gminy Ślesin, w powiecie konińskim. W Ostrowążu krzyżują się drogi powiatowe: nr 3185P prowadzącej z Kopydłowa przez Wiśniewę, Góry, Sławoszewo do Różnowy oraz nr 3186P prowadzącej od Sławoszewka przez Wielkopole do Szyszyńskich Holendrów.
poniedziałek, 24 stycznia 2011
Park Cytadela (największy park w mieście, od 2008 roku uznany za pomnik historii) położony jest w północnej części Poznania. To ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców grodu nad Wartą, doskonały teren dla pieszych wędrówek oraz amatorów rowerów i rolek. Na terenie Cytadeli znajdują się dwa muzea: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań.
poniedziałek, 17 stycznia 2011
Mrówki to wieś położona na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego niedaleko Wilczyna. Na jej obszarze znajduje się skansen archeologiczny – filia Muzeum Okręgowego w Koninie, prezentujący gród stożkowaty z XIII w.
środa, 12 stycznia 2011

Zapraszam do oddania głosu na Ale Historia w konkursie Blog Roku:

http://www.blogroku.pl/alehistoria,gwbzu,blog.html

poniedziałek, 10 stycznia 2011
W południowej części Cytadeli (dawny Fort Winiary) na zboczu, znajduje się Cmentarz Garnizonowy. Cytadela to jeden z największych cmentarzy wojskowych w Wielkopolsce.
poniedziałek, 03 stycznia 2011
Do Stawiszyna trafiłam przez przypadek, jadąc do Gołuchowa od strony Konina. Wjeżdżając do miasta, moją uwagę przykuły dwie kościelne wieże oraz niewielkie, parterowe, drewniane domy barwione na czarno. Zatrzymując się w Stawiszynie niewiele wiedziałam o tym mieście, nie znałam ani jego historii ani jego zabytków. Chciałam po prostu przyjrzeć się z bliska budynkom widzianym z drogi.
sobota, 25 grudnia 2010

Witam serdecznie na nowym blogu poświęconym kulturze, historii, zabytkom Wielkopolski. Celem niniejszego blogu jest publikacja informacji o miejscach położonych z dala od typowych tras turystycznych, o charakterystycznych dla tego regionu zwyczajach i obyczajach - jedym słowem ... interesują mnie ciekawostki tego regionu. 

Początkowo notki będą ukazywać się raz w tygodniu, w każdy poniedziałek. Ruszamy już od 3 stycznia 2011 roku. Pierwsze notki dotyczyć będą Stawiszyna - najmniejszego obszarowo miasta w Polsce oraz cmentarza wojskowego na poznańskiej Cytadeli.

Zapraszam wszystkich miłosników regionu do współpracy. Jeżeli posiadacie jakiekolwiek informacje związane z tematyką niniejszego blogu, znacie ciekawe miejsca lub po prostu chcielibyście podzielić się swoją wiedzą, proszę o kontakt.

Liczę również na Wasze komentarze, uwagi ... również te krytyczne.

Zapraszam i życzę miłej lektury

1 , 2 , 3 , 4
 
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę