Odkrywamy Wielkopolskę
poniedziałek, 29 sierpnia 2011
Czerniejewo to niewielkie miasto w powiecie gnieźnieńskim. Położone jest ok. 15 km na północ od Wrześni oraz ok. 40 km na północ od Poznania. Według danych statystycznych, obecnie liczy ok. 2600 mieszkańców.
piątek, 26 sierpnia 2011

W związku z nowymi obowiązkami zawodowymi, którym będę musiała poświęcić trochę więcej czasu, notki na blogu Ale Wielkopolska będą od września ukazywać się co 2 tygodnie. Zapraszam do lektury zarówno nowych notek jak i tych już archiwalnych.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011
Dziekanowice znajdują się przy drodze E261 łączącej Poznań z Gnieznem, ok. 35 km od Poznania oraz ok. 10 km od Gniezna. Jest to niewielka wieś, w której siedzibę znalazły Wielkopolski Park Etnograficzny oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dojazd do skansenu i muzeum jest bardzo dobrze oznaczony zarówno od strony Poznania jak i Gniezna.
poniedziałek, 15 sierpnia 2011
Września, miasto powiatowe liczące ok. 30 tys. mieszkańców, położone 50 km na wschód od Poznania, w połowie drogi między stolicą Wielkopolski, a Koninem, oraz 30 km na południe od Gniezna, przy międzynarodowej trasie A-2.
czwartek, 11 sierpnia 2011

W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) zapraszam do Dziekanowic na plenerową imprezę połączoną ze święceniem ziół i płodów rolnych. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Na terenie skansenu będzie można zakupić lokalne produkty m.in. miód i produkty pszczelne, suche rośliny i ozdoby.

Natomiast 11 września Dziekanowice pożegnają lato - na terenie skansenu odbędą się pokazy dawnych prac gospodarczych, rzemieślniczych i rękodzielniczych związanych z porą jesienną i przygotowaniem do zimy.

Szczegóły na stronie: http://www.lednicamuzeum.pl/

Na teren muzeum można wprowadzać psy.

poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Koło jest niewielkim miastem położonym przy drodze nr 92 łączącej Poznań z Warszawą. Obecnie liczy ok. 23 tys mieszkańców. Miasto od kilku lat miasto stopniowo podupada, co związane jest z brakiem nowych inwestorów i miejsc pracy. Zabytkowe budynki wokół rynku nie są remontowane i części z nich grozi rozbiórka. W mieście jest kilka cennych zabytków, warto więc poświęcić 3 godziny aby je poznać.
poniedziałek, 01 sierpnia 2011
Dzisiaj wracam do wspomnień lotnika z Wielkopolski, który po ataku ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r., przekroczył granicę i skierował się do Rumunii. Tam kilka miesięcy spędził w obozie internowania w miejscowości Urziceni. Władze rumuńskie nie były zbyt przychylne żołnierzom z Polski, nie stworzyły też odpowiednich warunków bytowych. Obozy internowania traktowane były więc jako przystanek w drodze na zachód.
poniedziałek, 25 lipca 2011
Byłem w wielu muzeach w Polsce i w Europie. Wśród nich były prawdziwe muzealne perły z dziełami sztuki, przed którymi chciało się klękać z zachwytu. Ale w żadnym z nich nie było takiego klimatu i atmosfery jak w małym, zagubionym „na końcu świata” muzeum w Puszczykowie. Bez dwóch zdań. Zapraszam wszystkich czytelników do Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
poniedziałek, 18 lipca 2011
Dzisiaj zakończył się Jarocin Festiwal 2011 – w mojej ocenie było to prawdziwe święto dla uszu i oczu fanów szeroko rozumianej muzyki rockowej. Festiwal rozpoczął się w piątek 15 lipca doskonałym koncertem Apocalyptici, Farben Lehre, Piotra Roguckiego oraz „młodzieży” z Tides from Nebula. Jak podała prasa, tegoroczny Festiwal okazał się organizacyjnym sukcesem. Organizatorzy sprzedali wszystkie wejściówki tj. ok. 10 tys. , nie odnotowano również żadnych poważniejszych indcydentów.
poniedziałek, 11 lipca 2011
W najbliższy weekend tj. w dniach 15-17 lipca 2011 r. w Jarocinie odbędzie się kolejny Festiwal Muzyki Rockowej – Jarocin Festiwal. W tym roku zdecydowałam się tam pojechać. Będzie to mój pierwszy raz w Jarocinie – cóż ... lepiej późno niż wcale. Głowę mam wypełnioną informacjami, wspomnieniami, zdjęciami z poprzednich edycji Festiwalu. Ciekawe jak będzie w tym roku. Program tegoroczny zapowiada się ciekawie (głównie dwa pierwsze dni), wystąpią m.in. Apocalyptica, Piotr Rogucki, Myslovitz, Farben Lehre, Olaf Deriglasof, Acid Drinkers czy Strachy na Lachy. Dwie główne przyczyny skłoniły mnie do zakupu biletów. Po pierwsze to muzyka, po drugie chęć zmierzenia się z legendą festiwalu.
poniedziałek, 04 lipca 2011
Jakiś czas temu trafiłam na pamiętnik żołnierza - lotnika z Wielkopolski, który w czasie II wojny światowej służył w Wielkiej Brytanii, w dywizjonie bombowym RAF. W swym pamiętniku opisał drogę jaką przebył z Polski poprzez Rumunię, Jugosławię i Afrykę Północną do Londynu. Zapiski obejmują lata 1939 – 1941, nie były prowadzone codziennie. Obejmują głównie opis sytuacji, wydarzeń jakie wydały się temu żołnierzowi ważne, z jego punktu widzenia istotne. Niektóre zapiski, chociażby opis zachowania oficerów po wkroczeniu Rosjan do Polski, trochę niszczą mit wpajany nam w oficjalnych publikacjach.
poniedziałek, 27 czerwca 2011
Spycimierz jest niewielką miejscowością (obecnie liczy ok. 380 mieszkańców) położoną ok. 4 km na południe od Uniejowa. Można tam dojechać z Konina drogą nr 72, następnie w odległości ok. 2 km od Uniejowa skręcić na południe i dalej ok. 3 km drogą gminna. Wieś położona jest na terenie starorzecza Warty.
poniedziałek, 20 czerwca 2011
Gosławice to dziś dzielnica Konina (od 1976 roku). Miejscowość znajduje się nad Jeziorem Gosławskim, około10 kmna północ od centrum Konina. Pierwsza wzmianka w źródłach o Gosławicach pochodzi z 1280 roku, kiedy to Przemysł II nadał osadę klasztorowi w Lądzie. W 1283 roku Gosławice przeszło w ręce arcybiskupów gnieźnieńskich. Później miejscowość była własnością szlachecką. Cóż takiego interesującego jest w Gosławicach, że postanowiłem poświęcić im wpis?
poniedziałek, 13 czerwca 2011

Przy okazji publikacji notki o Uniejowie, zapraszam w Boże Cialo do pobliskiej miejscowości Spycimierz. Miejscowość położona jest ok. 2 km od Uniejowa, jadąc drogą nr 72 od strony Konina należy skręcic w prawo i dalej prosto drogą gminną.

Miejscowość słynie z kwiatowych dywanów układanych specjalnie na procesję w Boże Ciało. Dywany kwiatowe ciągną się przez całą miejscowość i zaznaczają drogę kościelnej procesji. W czasie procesji dywan kwiatowy niestety ulega całkowitemu zniszeniu.

W tym roku procesja planowana jest na godz. 17.00. Zapraszam więc do Spycimierza przed tą godziną.

Polecam.

Tagi: Spycimierz
00:08, farruca27 , od autora
Link Komentarze (1) »
Dziś zapraszam wszystkich czytelników do wizyty w Uniejowie. Mimo iż miasto znajduje się w województwie łódzkim, to do 1998 roku administracyjnie należało do województwa konińskiego. Stąd też moja dzisiejsza notka poświęcona miastu, które bądź, co bądź, przez lata związane było z Wielkopolską.
środa, 08 czerwca 2011

W dniach 18 - 19 czerwca 2011 roku zapraszam do Lądu. W tych dniach odbędzie się VII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej pod hasłem: "Ziemia, dom i goście".  Festiwal odbędzie się na terenie oraz w bliskim sąsiedztwie Klasztoru Cystersów.

Program Festiwalu jest bardzo bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Na terenie grodu i podgrodzia ustawione zostana warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, będzie można obserwować codzienne życie dawnych Słowian. Zorganizowane zostaną pokazy uzbrojenia oraz walk średniowiecznych wojów, przeprowadzona zostanie również inscenizacja bitwy o gród. Dla najmłodszych uczestników Festiwalu organizatorzy przewidzieli gry i zabawy edukacyjne.

festiwal w Lądzie

W salach Ośrodka Edukacji Przyrodnicznej odbędą sie pokazy filmów oraz pokazy multimedialne dotyczące polskiej przyrody oraz przenikania kultury arabskiej w życie średniowiecznej Europy. W niedzielę (19.06) Ośrodek Edukacji Przyrodniczej gościć będzie naukowców z ich wykładami.

Na terenie parku wokół Klasztoru Cystersów swoje obozy rozbiją rycerze oraz Saraceni.

festiwal w Lądzie

W ramach Festiwalu bedzie można również zwiedzić Klasztor. Jest to chyba jedna z nielicznych okazji kiedy można wejść na krużganki, do sal oraz do parku za murami Klasztoru. Zakonnicy będa zapraszali do zwiedzania Klasztoru indywidualnie oraz z przewodnikiem. Zwiedzanie z przewodnikiem planowane jest w godz. 10.00 - 18.00, o szczegoły trzeba będzie dopytać na miejscu w Klasztorze.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://festiwal-lad.pl/pli/Program%20Festiwalu.pdf . Ponadto odsyłam również na strone www organozatorów Festiwalu - http://www.festiwal-lad.pl/ .

Dużym utrudnieniem jest brak parkingu w Lądzie. Samochody należy zaparkować gdzie sie da w okolicach Klasztoru oraz wzdłuż drogi. Znalezienie miejsca czasami graniczy z cudem. Z tego powodu mieszkańców Konina zachęcem do skorzystania z oferty konińskiego biura PTTK. W sobotę (18.06) z Konina uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa do Lądu. Szczegóły dotyczące trasy oraz godzin odjazdu znajdują sie na stronie http://www.konin.pttk.pl/zapowiedzi/110618.jpg

Jeszcze raz gorąco zapraszam wszystkich do udziału w Festiwalu.

poniedziałek, 06 czerwca 2011
Jak to mówią: gdzie diabeł nie może, tam… Polaka pośle, a dokładniej rzecz ujmując Poznaniaka. Nasi rodacy przez setki lat byli obecni chyba wszędzie, nawet tam gdzie nikt się ich nie spodziewał. Podobnie było w 1498 roku, gdy odkrywca Indii Vasco da Gama powracał do domu i na swojej drodze spotkał… Poznaniaka.
poniedziałek, 30 maja 2011
Któż z nas nie zna Biskupina? Każdy o nim słyszał na lekcjach historii w szkole, wielu z nas odwiedziło prehistoryczną osadę osobiście. To jedna z największych atrakcji turystycznych historycznego pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Co roku ściągają tu tysiące turystów, zwłaszcza w trzecim tygodniu września, kiedy organizowany jest wielki festyn archeologiczny. Można wówczas „na żywo” oglądać pokazy dawnych technik produkcyjnych, rekonstrukcje dawnych obrzędów i walki wojów.
piątek, 27 maja 2011

W najbliższą sobotę (28 maja) o godz. 12.00, na Placu Wolności w Koninie, odbędzie się heppening organizowany przez Akcję Konin, związany z 106 rocznicą urodzin Mieczysława Bekkera - koninianina, twórcy pojazdu Lunar Roving Vehicle (LRV). Pojazd ten zostal skonstruowany na zlecenie przez NASA i był przeznczony do przewozu ładunków na Księżycu.

Mieczysław Bekker skonstruował 3 pojazdy, które wykorzystane zostały w misjach: Apollo 15, Apollo 16 oraz Apollo 17. Wszystkie trzy pozostały na Księżycu.

 

 

Tagi: Konin
16:27, farruca27 , Konin
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 maja 2011

Po zakończeniu II wojny światowej do Strzałkowo powróciło kilku żolnierzy walczących w Wojsku Polskim na Zachodzie. Nie byli oni entuzjastycznie przyjmowani przez ówczesne władze Polski Ludowej. W początkowych latach cieszyli sie jednak względnym spokojem tzn. władza ludowa odmawiała im prawa do stopni wojskowych czy też utrudniała zdobycie zatrudnienia, jednak nie żyli  oni w obawie o własne życie.

Sytuacja zmieniła sie w 1948 roku, w wyniku pewnych zdarzeń mających miejsce na ulicach Strzałkowa.

29 października 1948 r., na schodach popularnej strzałkowskiej restauracji "U Jutki" , doszło do zabójstwa dwóch żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Polski. 

Zabójstwo było szokiem dla miejscowej ludności, a pamięć o  wydarzeniu z 29 października pozostała żywa do dnia dzisiejszego.

Próbę rekonstrukcji wydarzenia podjał Pan Tomasz Sypniewski - doktor nauk prawnych, historyk, regionalista i działacz społeczny,  autor szeregu publikacji m.in. książki pt." 1000 zagadek i ciekawostek o Wrześni " oraz współautor scenariusza i współtwórca filmu dokumentalnego pt.: "Bitwa pod Sokołowem" (Wiosna Ludów na terenie Wielkopolski). Na podstawie dokumentów źródłowych, m.in. akt znajdujących sie w archiwum Prokuratury Okręgowej w Koninie, opracowal studium wydarzeń pt.: Żołnierska śmierć na ulicach Strzałkowa - próba wyjasnienia tragicznych zdarzeń z października 1948 r.", który za jego zgodą publikuję. Tekst Pana Tomasza Sypniewskiego dostępny jest pod poniższym linkiem:

http://alewielkopolska.blox.pl/resource/zabojstwo_w_strzalkowie.pdf

Życzę udanej lektury ...

poniedziałek, 16 maja 2011

Wczoraj (15 maja) w prasie lokalnej pojawiły sie informacje o umieszczeniu, na terenie byłego obozu jenieckiego w Strzałkowie, tablicy w języku rosyjskim, upamiętniającej smierć 8000 czeronoarmistów. Tablica została dzisiaj po południu usunięta przez policję ze Słupcy. Z danych prasowych wynika, iż zgody na umieszczenie tablicy pamiątkowej nie wyraził wójt gminy Strzałkowo, udziału w tym zdarzeniu nie brały równiez wladze rosyjskie. 

W internecie pojawiły sie komentarze, czasami bardzo emocjonalne. 

Faktem jednak jest, iż obóz jeniecki w Strzałkowie istniał. W obozie tym przetrzymywani byli jeńcy radzieccy w dość kiepskich warunkach bytowych. Faktem jest również, iż jednej zimy 1920/1921 r. zmarło ok. 4000 jeńców. 

Wszystkich, którzy chcialiby bliżej poznać historię obozu w Strzałkowie zapraszam na strony:

www.alehistoria.blox.pl/2009/06/OBOZ-W-STRZALKOWIE-CZ1.html ; www.alehistoria.blox.pl/2009/06/OBOZ-W-STRZALKOWIE-CZ2.html ;

www.alewielkopolska.blox.pl/2011/02/OBOZ-JENIECKI-W-STRZALKOWIE.html

Muzeum Okręgowe w Koninie znajduje się w Gosławicach, w północnej części miasta, nad Jeziorem Gosławskim. Gosławice w 1974 roku zostały włączone w obręb miasta stając się przemysłową dzielnicą Konina. Do tego czasu stanowiły odrębną osadę z bogatą historią. Pierwsze wzmianki o Gosławicach pochodzą z 1280 r. kiedy to Przemysł II potwierdził nadanie osady klasztorowi w Lądzie. W kolejnych latach Gosławice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich oraz radów szlacheckich – Łąckich i Kwileckich.
środa, 11 maja 2011

Już w najbliższą sobotę(14 maja) odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Zachęcam wszystkich do skorzystania z okazji i odwiedzenia muzeum lub galerii w Waszej najbliższej okolicy. Jest to doskonała okazja, by zapoznać sie ze zbiorami mniej znanych, regionalnych muzeów.

Program polskiej Nocy Muzeów dostępny jest na stronie: http://noc-muzeow.pl/

poniedziałek, 09 maja 2011

Zapraszam na facebook. W galerii "Wielkopolska wiosna" są nowe zdjęcia.   http://www.facebook.com/home.php#!/media/set/fbx/?set=a.194890153886529.41365.171222229586655 .

Zamek w Kole znajduje się na niewielkim wzniesieniu tuż nad Wartą. Miejsce lokalizacji zamku nie było przypadkowe. Warta w rejonie Koła posiada liczne odnogi i rozległe rozlewiska. Miejsce, w którym zbudowano zamek, okresowo zalewany był wodami rzeki, tworząc wyspę. W okresach niższego poziomu wód, teren wokół zamku zamieniał się w bagna. Rzeka tworzyła więc coś na kształt naturalnej fosy chroniącej zamek przed najeźdźcami.
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę