Odkrywamy Wielkopolskę
poniedziałek, 31 grudnia 2012

Z okazji zbliżającego sie dużymi krokami Nowego Roku, życzę Wam spełnienia marzeń

niedziela, 23 grudnia 2012

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dużo zdrowia, spełnienia marzeń oraz wiele okazji do wypoczynku na szlakach turystycznych w Wielkopolsce.

poniedziałek, 17 grudnia 2012
Wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Zapewne w Waszych domach rozpoczął się już czas intensywnych przygotowań – kupowania produktów, gotowania i pieczenia, poszukiwania idealnej choinki i prezentów. W tym „gorącym” okresie proponuję chwilę relaksu i przypomnienia charakterystycznych dla Wielkopolski zwyczajów.
wtorek, 04 grudnia 2012

Szanowni Państwo,

W imieniu Wydawnictwa „Demart” chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkanie z Panem dr Patrykiem Pleskotem autorem książki „Niewiadomski. Zabić prezydenta”, które odbędzie się w Koninie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej 13, dnia 12 grudnia (środa) o godz. 17.30.

Podczas spotkania odbędzie się dyskusja związana z książką, będzie też można zakupić pracę Pana Pleskota i uzyskać autograf autora.

Współorganizatorem spotkania jest poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Historycznych.

Na Facebooku utworzono specjalne „wydarzenie” odnośnie spotkania w Koninie:

http://www.facebook.com/events/178253248980082/#!/events/178253248980082/spotkanie z Patrykiem Pleskotem

Informację prasową dotyczącą spotkania w Koninie można pobrać w pliku „pdf” do wydruku: http://alewielkopolska.blox.pl/resource/Notka_1.indd.pdfponiedziałek, 19 listopada 2012
Jest listopad 1941 r. Do lasu niedaleko Kleczewa zmierzają furgonetki wypełnione Żydami z Konina, Goliny, Skulska oraz z getta w Zagórowie. Samochody zatrzymują się na jednej z leśnych polan. Na polanie są już przygotowane dwa doły o głębokości ok. 2 metrów - mniejszy dół o długości 8 metrów i większy o długości ok. 15 metrów. Żydzi z furgonetek wyprowadzani są na polanę, część z nich stoi stłoczona pomiędzy rowami, a część pozostała dalej pomiędzy drzewami. Dlaczego nie uciekają? - Żołnierze specjalnego oddziału SS (oddział utworzony i dowodzony przez Herberta Lange tzw. Sonderkommando Lange lub inaczej „szwadrony śmierci”) informują, iż las otoczony jest przez uzbrojonych żołnierzy. Każda próba ucieczki lub też jakikolwiek inny przejaw nieposłuszeństwa, będzie karany śmiercią.
poniedziałek, 22 października 2012
Kościelec to wieś położona przy drodze nr 92 Konin – Warszawa, ok. 5 km na zachód od Koła. Droga przecina miejscowość dzieląc ją na część południową i północną. Trasa warszawska, tak jak samą miejscowość, przecina również majątek rodziny von Kreutz usytuowany na wzniesieniu po obu stronach szosy. Budynek pałacu ukryty jest wśród drzew i praktycznie niewidoczny jadąc od strony Konina.

Szanowni Czytelnicy,

Miło mi poinformować, że wznawiam działalność bloga. Już jutro ukaże się, mój pierwszy po dłuższej przerwie, wpis. Zapraszam do lektury ...

Wpisy początkowo będą ukazywały się w odstępach czterotygodniowych, w każdą niedzielę.

Niezmiennie zachęcam do współpracy przy tworzeniu bloga. Jeżeli posiadacie jakieś ciekawe/nieznane powszechnie informacje, pomysły co do miejsc godnych zobaczenia i opisania, gotowy do publikacji tekst,  proszę o kontakt.

Zapraszam również do odwiedzania strony Ale Wielkopolska na facebook. Znajdziecie tam dodatkowe informacje związane z tematyką bloga.

wtorek, 02 października 2012
Dzisiejszy wpis nie jest związany z tematyką Ale Wielkopolski ale sprawa godna jest rozpropagowania.
Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw zwierząt od wielu lat walczą o delegalizację targów, na których prowadzi się handel zwi...
erzętami gospodarskimi. Warunki w jakich przebywają zwierzęta, a także spoób w jaki są traktowane przez handlarzy pozostawia, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia. Najbardziej niepokojące jest, że handel na tych targach odbywa sie pod nadzorem lokalnych służb weterynaryjnych. Kontrole prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną nie wykazały większych uchybień. Możecie sami sprawdzić w jakich warunkach prowadzony jest handel zwierzętami, wystarczy obejrzeć ten film  http://wiadomosci.onet.pl/wideo/szokujace-wideo-niebywale-okrucienstwo-wobec-zwier,95910,w.html#play - zdjęcia bardzo drastyczne. 
Jeżeli chcielibyście przyłączyć się do akcji zbierania podpisów pod petycją do Ministra Rolnictwa o delegalizacji targów zwierzęcych, zapraszam na stronę http://polskitarg.pl/
wtorek, 18 września 2012
Był słoneczny lipcowy poranek. Trochę ponad rok temu zakończyła się II wojna światowa. Jak co dzień rano,tysiące Polaków włączyło swoje radioodbiorniki. Dziś jednak nikt nie oczekiwał muzyki i wiadomości. Wszyscy czekali na bezpośrednią transmisję z Poznania. Wiele osób było podekscytowanych, zdenerwowanych.
wtorek, 12 czerwca 2012

Dąb Kameduła z Puszczy Bieniszewskiej, liczący sobie ponad 500 lat, został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku. Do końca czerwca można oddawać swoje głosy, nie trzeba rejestrować się, jedynie potwierdzić oddanie głosu zgodnie z instrukcją przesłaną na skrzynkę e-mail ... drzewo z największą ilością głosów otrzyma tytuł "drzewa roku". Głosować można na stronie http://swietodrzewa.pl/drzewo_roku_2012/

poniedziałek, 04 czerwca 2012
Powstały nowe, ciekawe blogi związane z Wielkopolską. Jeden z nich odkrywa tajemnice językowe Goliny - miejscowości położonej ok. 10 km na zachód od Konina. Drugi blog koncentruje się na publikacji ciekawostek związanych z historią, kulturą..., życiem Goliny.
Oba blogi polecam. Są ciekawie napisane, przyjemnie się je czyta.

Poniżej linki:
tajemnice językowe Goliny: http://golinajezykowo.blogspot.com/
ciekawostki z Goliny: http://ciekawagolina.blogspot.com/
Tagi: blog Golina
09:23, farruca27 , od autora
Link Dodaj komentarz »

Jeżeli nie macie jeszcze planów na Boże Ciało, zapraszam do Skęczniewa.

Skęczniew to wieś położona w gminie Dobra, ok. 60 km na południowy wschód od Konina.

W miejscowości zachował się zwyczaj układania, w dniu Bożego Ciała, kwietnych dywanów. Prace nad kwietnym dywanem rozpoczynaja się o świcie, kiedy mieszkańcy z płatków kwiatów polnych, liści i piasku układają wzory o treści religijnej lub wzory geometryczne. Nastęnie po tak ułożonym dywanie przechodzi procesja. 

Zwyczaj układania na Boże Ciało kwietnych dywanów w Skęczniewie jest mniej rozpropagowany w mediach niż podobny pochodzący z pobliskiego Spycimierza. W związku z powyższym do Skęczniewa przyjeżdża mniej turystów. Jeżeli więc chcecie ze spokojem i bez pospiechu przyjrzeć się wzorom ułożonym z kwiatów, nie lubicie tłumu turystów - przyjedźcie do Skęczniewa.

http://www.parafiaskeczniew.c0.pl/photogallery.php?album_id=20

Zapraszam!

poniedziałek, 21 maja 2012

W dniu 27 maja 2012 r. w Wierzbinku (ok. 35 km na północ od Konina) odbędą się XV Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny.

Stoiska wystawowe można zwiedzać oraz nabyć wystawiane produkty w godz. 10.00 - 15.00.

Zapraszam

http://www.wierzbinek.pl/index/1/aktualnosci/ogolnopolskie-targi-targi-salix-i-dni-wierzbinka-2012.html

Zapraszam serdecznie na VIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbędzie się w Lądzie, w dniach 2-3 czerwca 2012 r.

W tym roku tematem przewodnim są królowie i biskupi. Organizatorzy, przez dwa dni festiwalowe, przedstawią problemy i życie codzienne średniowiecznego państwa i kościoła, przybliżą atmosferę średniowiecznego dworu. Na gości czekać będą kupcy, rzemieślnicy i kuglarze.

W czasie festiwalu będzie można bezpłatnie, z przewodnikiem zwiedzić klasztor cysterów w Lądzie, posłuchać wykładów m.in. prof. Hanny Kóćka - Krenz, wziąć udział w pikniku naukowym, warsztatach witrażysty czy też wycieczce rowerowej szlakiem lądzkich cystersów i biskupów poznańskich. Kulminacją każdego dnia festiwalowego będzie wielka inscenizacja bitwy o gród w Lądzie.

Szczegółowe informacje nt.: Festiwali znajdziecie na stronach organizatorów www.festiwal-lad.pl

Program Festiwalu http://festiwal-lad.pl/pli/Program%20Festiwalu%202012.pdf

 

sobota, 21 kwietnia 2012

Zapraszam do obejrzenia filmu dokumentalnego dotyczącego historii Kopalnii Soli w Kłodawie. Film będzie można obejrzeć na National Geographic Channel, dnia 22.04.2012 r., godz. 21.00.

Kopalnię Soli w Kłodawie można również zwiedzać. Dla turystów udostępniono wyrobisko korytarzowe na poziomie 600m pod powierzchnią ziemi. Niestety zwiedzanie kopalnii możliwe jes wylącznie od poniedziałku do piątku, po uprzednim ustaleniu terminu wizyty. Szczegóły dotyczące zwiedzania, w tym dostępne godziny zjazdów, znajdują się na stronie: http://www.sol-klodawa.com.pl/

piątek, 30 grudnia 2011

Życzę wszystkim szmapańskiej zabawy oraz szczęśliwego Nowego Roku. Mam nadzieję, że ten nadchodzący rok będzie lepszy i spokojniejszy ...

piątek, 23 grudnia 2011

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim, oprócz tradycyjnego zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń również czasu na podróże i poznawanie naszego Regionu.

niedziela, 04 grudnia 2011

Z przykrością informuję, iż ze względu na duża ilość obowiązków zawodowych, zawieszam działalność Ale Wielkopolski.

Blog ruszy ponownie tak szybko, jak tylko uda mi sie ogarnąć nowe zadania w pracy. Zapewniam, że pomysłów na nowe notki nie zabraknie.

W międzyczasie zapraszam do lektury już istniejących wpisów.

poniedziałek, 21 listopada 2011
Ostrowo Kościelne to niewielka wieś położona w gminie Strzałkowo. Znajduje się ok. 7 km na północ od Strzałkowa, przy drodze w kierunku Radłowa.
poniedziałek, 07 listopada 2011
Dzisiaj ostatnia już część wspomnień wielkopolskiego lotnika z czasów II wojny światowej.
poniedziałek, 24 października 2011
Brdów jest miejscowością położona ok. 20 km na północ od Koła (przy drodze nr 270 łączącej Koło z Izbicą Kujawską), na granicy województwa wielkopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego, w gminie Babiak.
poniedziałek, 10 października 2011
Młodziejewice to wieś położona w gminie Strzałkowo, powiat Słupca. Do miejscowości można dojechać z drogi nr 92, na odcinku Września – Strzałkowo, kierując się na południe, na miejscowość Gonice, Goniczki. Można również w Strzałkowie zjechać na drogę na Paruszewo i dalej kierować się na Graboszewo i Kościanki
poniedziałek, 26 września 2011
Dzisiaj zapraszam na kolejna części opowieści z czasów II wojny światowej. Nasz bohater – wielkopolski lotnik przez Afrykę Północną dociera w końcu do Wielkiej Brytanii, do miejscowości Abingdon. Tam zostanie przydzielony do jednostki lotnictwa bombowego.
poniedziałek, 12 września 2011
Koszuty znajdują się przy drodze prowadzącej z Poznania w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Katowic, w odległości około30 kilometrów od stolicy Wielkopolski i5 kilometrów od Środy Wielkopolskiej. Wieś znajduje się w gminie Środa Wielkopolska. Nazwa miejscowości wywodzi się od „koszut”, czyli jeleni zamieszkujących dawniej rozległe lasy porastające te okolice.
niedziela, 04 września 2011

Przypominam, że od września nowe notki na Ale Wielkopolska będą ukazywać się co 2 tygodnie. Zapraszam już 12 września - notka dotyczyć będzie dworu w Koszutach

| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę