Odkrywamy Wielkopolskę
środa, 01 lipca 2015

W końcu zabrałam się za porządkowanie zdjęć. Jest ich całe mnóstwo, jedne lepsze, inne gorsze, inne znów do wyrzucenia. Porównywałam je z tymi umieszczonymi w tekstach na blogu. Choć starałam się wybrać zdjęcia najbardziej reprezentatywne, nie oddają one tak do końca charakteru opisywanego miejsca.
Tak więc zapadła decyzja o stworzeniu albumu Ale Wielkopolski na fb (w rzeczywistości będzie to kilka/ kilkanaście/ kilkadziesiąt albumów)
Stopniowo będę uzupełniać album o wszystkie te miejsca, które opisałam na blogu. Będą zdjęcia sprzed kilku lat jak i te bieżące. Zapraszam więc do śledzenia mojego profilu na facebook: https://www.facebook.com/alewielkopolska

Zaczynamy od Mieczownicy ...

czwartek, 25 czerwca 2015
Kilka dni temu wybrałam się do miejsca, które znam z dzieciństwa. Przyciągnęły mnie tam dwie okoliczności – po pierwsze chęć konfrontacji obrazów zapisanych w pamięci z obecnym stanem rzeczy (byłam tam ostatni raz w latach 80-tych XX w.) a po drugie – regionalne zawody w skokach przez przeszkody (… ciągnie mnie zawsze tam gdzie są konie …). Dziś zapraszam więc na wycieczkę do Mieczownicy.
niedziela, 22 marca 2015
Jeżeli zastanawiacie się nad przyjęciem do swojego domu czworonożnego przyjaciela warto przemyśleć jego adopcję ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. W każdej placówce w Polsce mieszka po kilkadziesiąt, kilkaset a nawet i kilka tysięcy porzuconych psów i kotów. Każdego tygodnia trafiają nowi podopieczni. W schroniskach mieszkają zarówno kundelki jak i psy rasowe, psy i koty w różnym wieku od szczeniaków czy kociaków poprzez młodzież, na zwierzętach w zaawansowanym już wieku kończąc. Każdy więc znajdzie zwierzę idealne dla siebie.
niedziela, 18 stycznia 2015
Obecnie trwa czas karnawału. Warto więc wykorzystać okazję i przypomnieć sobie ludowe zwyczaje związane z tym czasem. Karnawał, takim jakim znamy go dziś, został rozpropagowany na terenach Polski dopiero w XVII w. według wzorców zaczerpniętych z Włoch i Hiszpanii. Ten „nowy” styl świętowania przyjął się głównie w miastach, gdzie odbywały się kostiumowe bale zwane redutami, oraz w szlacheckich dworach gdzie wielkim przepychem organizowano uczty połączone z kuligami i polowaniami. A jak wyglądał karnawał na wsiach? Z pewnością dużo skromniej niż w dworach szlacheckich...
niedziela, 14 grudnia 2014
W poszczególnych regionach Polski a nawet w różnych częściach jednego regionu inne postacie przynoszą prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia – są to m.in. św. Mikołaj, Gwiazdka w Małopolsce czy Józef na Śląsku, no i w Wielkopolsce Gwiazdor. Tradycje te są wciąż żywe i kultywowane. Szkoda tylko, że media upraszczają i idą trochę na łatwiznę promując św. Mikołaja jako jedyna postać przynoszącą prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia.
czwartek, 13 listopada 2014
Cmentarz na Kaczymce odkryłam przypadkiem, w czasie wycieczki z zaprzyjaźnionej stajni OWA w Węglewskich Holendrach. Nikt z mojej rodziny ani znajomych nie wiedział o jego istnieniu. Nie przypuszczali, że po dawnych osadnikach, oprócz nazwy miejscowości, coś jeszcze pozostało.
poniedziałek, 06 października 2014
Dzisiaj publikuję tekst, który nie jest bezpośrednio związany z tematyką bloga. Od dłuższego czasu jednak nosiłam się z zamiarem jego upublicznienia. Rzecz dotyczy wolontariatu. Nie chcę jednak koncentrować się na prawnych regulacjach czy też przytaczać ogólnych opinii o pracy dla dobra wspólnego. Jest mnóstwo stron, głównie prowadzonych przez organizacje pozarządowe, gdzie możecie znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat organizacji wolontariatu. Ten wpis nie ma być instruktażem ale zupełnie subiektywnym spojrzeniem na temat.
poniedziałek, 11 sierpnia 2014
Na uboczu od wielkich dróg, krajowych arterii i autostrad, zagubiło się gdzieś wielkopolskie Czerniejewo. Małe, ładne miasteczko z bogatą historią, ba, wielką przeszłością…
niedziela, 06 lipca 2014
W Poznaniu przy ul. Mostowej 7/9 mieści się Muzeum Bambrów. Można tam zobaczyć pamiątki po niemieckich osadnikach, którzy na początku XVIII w. przybyli do podpoznańskich wsi.
piątek, 06 czerwca 2014
Działalność bloga zaczęłam od wpisu na temat Stawiszyna. Moją uwagę wówczas zwróciły dwie wieże widoczne z drogi nr 25 Konin – Kalisz. Jedna z nich należała do kościoła katolickiego z XIV w., druga natomiast do XVIII w. zboru ewangelickiego. Oba kościoły stoją praktycznie naprzeciwko siebie, w dwóch skrajnych punktach miejscowości. Kościół katolicki w południowej części Stawiszyna a zbór ewangelicki w jego północnej części
środa, 07 maja 2014
Każdy z nas zapewne słyszał o „krwawej łaźni w Gąsawie”, czy też „zbrodni gąsawskiej”. Do tragicznych wydarzeń doszło w 1227 roku podczas spotkania władców: Leszka Białego, Henryka Brodatego i Konrada Mazowieckiego. Wtedy to najazdu na łaźnię, w której kąpał się Leszek Biały, dokonali zamachowcy opłaceni prawdopodobnie przez księcia pomorskiego Świętopełka. Być może „palce maczali” w tej zbrodni również Władysław Odonic, a może i Władysław Laskonogi oraz Henryk Brodaty?
środa, 02 kwietnia 2014
Dzisiaj kilka słów o chlebie. Ten jeden z najbardziej podstawowych składników pożywienia towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Jemy go na śniadanie, często jest dodatkiem do obiadu (u mnie w domu zawsze towarzyszy zupom) a następnie, na zakończenie dnia, zjadany jest na kolację. Ja do dzisiaj pamiętam zapach i smak świeżego pieczywa wypiekanego na wsi u moich dziadków. Był on aromatyczny, chrupiący. Najlepiej smakował jeszcze na ciepło z samym masłem. Dzisiaj niestety bardzo trudno jest kupić dobry chleb.
niedziela, 02 marca 2014
Ostrów Tumski jest to wyspa na Warcie leżąca w granicach administracyjnych miasta Poznania. Dlaczego jest to miejsce wyjątkowe? Badania archeologiczne prowadzone od 1999 r. potwierdziły, iż jest to nie tylko najstarsza część miasta ale również jedna z pierwszych osad państwa Mieszka I(pierwsze osadnictwo datowane jest na VIII/ IX w. n.e.).
niedziela, 02 lutego 2014
Rodzina Hulewiczów przed II woja światową posiadała dość spory majątek na terenie obecnej gminy Strzałkowo obejmujący m.in. wsie Kościanki, Graboszewo, Młodziejewice i Paruszewo. W każdej z wymienionych miejscowości przedstawiciele rodziny pobudowali lub też zaadoptowali istniejące już dwory. Niestety wszystkie rezydencje Hulewiczów obecnie niszczeją (wyjątkiem jest dwór w Graboszewie). Obecny właściciel – skarb państwa reprezentowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie interesuje się zabytkami znajdującymi się na terenie gminy Strzałkowo pozwalając na ich dewastację. Z roku na rok stan techniczny budynków pogarsza się. Bez szybkiej interwencji i gruntownego remontu, za parę lat nie będzie już pałacu ani w Młodziejewicach (http://alewielkopolska.blox.pl/2011/10/Zapomniany-dwor-Hulewiczow-w-Mlodziejewicach.html) ani w Paruszewie.
wtorek, 23 lipca 2013
W miniony weekend (19 - 21.07.2013 r.) odbyła się kolejna edycja Jarocińskiego Festiwalu Rockowego. Poniżej komentarz "na gorąco" pióra Pana Krzysztofa Wodniczaka, jednego z organizatorów Wielkopolskich Rytmów Młodych, które następnie przerodziły się w Jarociński Festiwal Rockowy.
sobota, 29 czerwca 2013

Rozpoczęły się wakacje,więc i ja robię sobie przerwę - cel: magazynowanie energii w trasach po Wielkopolsce i nie tylko  Do usłyszenia w pierwszy poniedziałek października. 

Tymczasem zapraszam do lektury moich starszych wpisów. 


Będę też śledzić wydarzenia w naszym regionie i jak tylko coś ciekawego będzie się dziać, dam znać. Mam również prośbę, żebyście publikowali na tablicy facebook "Ale Wielkopolska" informacje o wydarzeniach, które będę odbywać się tego lata w Waszej okolicy.

poniedziałek, 03 czerwca 2013
Jezioro Budzisławskie, gmina Kleczew, jest jednym z 17 jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony zarządzeniem Wojewody Konińskiego w 1998 r. Głównym celem utworzenia Parku była ochrona urozmaiconej, polodowcowej rzeźby terenu, a także ponad 60 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem, w tym ok. 25 gatunków wpisanych na „czerwoną listę" roślin zagrożonych w Polsce.
poniedziałek, 06 maja 2013
Mój blog tematycznie związany jest z Wielkopolską. Stwierdziłam jednak, że nie mogę nie wspomnieć a pewnej atrakcji znajdującej się niedaleko granicy naszego województwa, we wsi Borysew. Od 2008 r. funkcjonuje tam, i z tego co obserwuję dość dobrze sobie radzi, prywatne Zoo Safari.
czwartek, 18 kwietnia 2013
Jakiś czas temu otrzymałam nową książkę Wydawnictwa Insignis z Krakowa – „Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych” autorstwa Helgi Weissowej. Książka w mediach reklamowana była jako „pozycja literatury obozowej”, „książka szczególna”, „obszerne spisane wspomnienia dziecka z pobytu w obozie koncentracyjnym”. Miałam sporo wątpliwości rozpoczynając jej lekturę. Hasła „obóz koncentracyjny” czy „literatura obozowa” raczej wskazywały i kierunkowały mnie na książkę ciężka emocjonalnie, pełną okrucieństwa fizycznego i psychicznego. Dziś jednak cieszę się, że poznałam historię Helgi. Historię, która jest pełna pozytywnej energii, nadziei. „Dziennik Helgi” to książka, która przypomina, że szczęście to nic innego jak zlepek pewnych zdarzeń, gestów, słów. To one dają nam siłę na zmierzenie się z przeciwnościami losu, nawet tak skrajnymi jak życie w obozie koncentracyjnym lub gettcie.
poniedziałek, 08 kwietnia 2013
Brudzewo jest to wieś położona w gminie Strzałkowo, powiat słupecki. Najlepiej dojechać do miejscowości drogą nr 260, skręcając tuż za Strzałkowem (jadąc od strony Konina) w prawo na Wólkę i Witkowo. Miejscowość znajduje się ok. 5 km na północ od Wólki.
sobota, 30 marca 2013

Dużo radości i wiosennego ciepła z okazji Świąt Wielkanocnych.

poniedziałek, 11 marca 2013
Miejscowość Unia położona jest w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Dojazd do miejscowości nie nastręcza większych problemów. Znajduje się ok. 64 km na wschód od Poznania oraz ok. 40 km na zachód od Konina, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Strzałkowem i Wrześnią. Do miejscowości dojeżdża się drogą nr 92, a następnie tuż za miejscowością Staw (jadąc od strony Konina) lub Gonice (jadąc od strony Poznania) należy zjechać z głównej drogi i kierować się zgodnie z kierunkowskazem drogą gminną.
poniedziałek, 11 lutego 2013
Wieś położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w gmienie Sompolno, w powiecie konińskim. Miejscowość znajduje się przy drodze powiatowej Lubstów – Mostki, ok. 7 km na południowy wschód od Sompolna.
wtorek, 15 stycznia 2013

Wydawnictwo Demart S.A. i Towarzystwo Przyjaciół Nauk Historycznych zapraszają na spotkanie z Igorem Janke, autorem książki o premierze Węgier zatytułowanej „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”, które odbędzie się 21 stycznia w Poznaniu o godz. 18.00 w Salonie Empik, ul. Ratajczaka 44.

Kolejne spotkanie z Igorem Janke poświęcone jego książce odbędzie się 22 stycznia w Koninie o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Dworcowa 13. 

 

Na Facebooku utworzono specjalne „wydarzenia” odnośnie spotkania –

w Poznaniu: http://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Przyjaci%C3%B3%C5%82-Nauk-Historycznych/194845273975582#!/events/104737839696817/

w Koninie: http://www.facebook.com/pages/Towarzystwo-Przyjaci%C3%B3%C5%82-Nauk-Historycznych/194845273975582#!/events/328014857311142/

 

Informacje o książce:  http://www.demart.com.pl/product/450,napastnik--opowiesc-o-viktorze-orb%C3%A1nie.html gdzie można  zapoznać się z jej fragmentem  – do pobrania w pliku PDF  lub EPUB.

viktor orban

poniedziałek, 14 stycznia 2013
Tytuł dzisiejszego wpisu nie jest pomyłką. Tak, jest w Koninie miejsce zwane „Błękitną Laguną”. Niestety nie ma ono nic wspólnego z krystalicznie czystą wodą, pięknymi, piaszczystymi plażami i egzotyczną roślinnością. Miejsce to jest ściśle związane z historią przemysłowego rozwoju regionu konińskiego, zwłaszcza z losami górnictwa odkrywkowego i działalnością pobliskich elektrowni.
 
1 , 2 , 3 , 4
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę