Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Stadnina Koni w Mieczownicy

Kilka dni temu wybrałam się do miejsca, które znam z dzieciństwa. Przyciągnęły mnie tam dwie okoliczności – po pierwsze chęć konfrontacji obrazów zapisanych w pamięci z obecnym stanem rzeczy (byłam tam ostatni raz w latach 80-tych XX w.) a po drugie – regionalne zawody w skokach przez przeszkody (… ciągnie mnie zawsze tam gdzie są konie …). Dziś zapraszam więc na wycieczkę do Mieczownicy.

Mieczownica jest niewielką wsią położoną w powiecie słupeckim (ok. 12 km na północ od Słupcy), w gminie Ostrowite, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Z danych statystycznych wynika, iż miejscowość zamieszkała jest obecnie przez 394 osoby. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem. Część gospodarstw została jednak przekształcona w gospodarstwa agroturystyczne uzupełniając tym samym bazę hotelową w ośrodkach zlokalizowanych nad Jeziorem Powidzkim (Mieczownica położona jest ok. 2 km od Giewartowa i Jeziora Powidzkiego). Przez Mieczownicę przepływa rzeka Meszna. 

Mieczownica

fot.: stawy rybne w Mieczownicy

Mieczownica należała do majątku rodziny Chrzanowskich herbu Nowina. Janusz Chrzanowski w II poł. XIX w. rozpoczął budowę eklektycznego pałacu, którą zakończono w 1894 r. Budynek jest jednokondygnacyjny na rzucie wydłużonego prostokąta, zdobiony dwukondygnacyjnym ryzalitem i trzykondygnacyjną wieżą. Pałac wraz z parkiem (obecnie niecałe 4 ha) oraz stajnią datowaną na 1850 r. i spichlerzem z 1870 r. zostały uznane za zabytki prawem chronione. Wpisane do krajowego rejestru zabytków pod nr 276/18 w dniu 30.04.1984 r.

Mieczownica

fot.: eklektyczny pałac

Mieczownica

fot.: pałac

Mieczownica to przede wszystkim stadnina koni. Stadnina została założona w roku 1884 przez Janusza Chrzanowskiego a rozwinięta przez jego syna Władysława. W okresie świetności,  w stadninie utrzymywano 157 koni oraz 30 – 40 klaczy źrebnych rasy angloarabskiej i półkrwi angielskiej. Obszar użytków rolnych wynosił 493 ha. Stadnina utrzymywała się ze sprzedaży koni zarówno na rynek wewnętrzny, w tym dla wojska oraz na eksport. Po II wojnie światowej Mieczownica przeszła pod zarząd państwowy. Początkowo była oddziałem Stadniny Koni w Nieświastowie. W 1957 r. z powodu zajmowania terenów przez kopalnię węgla brunatnego Konin rozpoczęto likwidację stadniny w Nieświastowie. W 1958 r. Dyrekcja stadniny oraz konie zostały przeniesione do Mieczownicy. Utworzono wówczas Przedsiębiorstwo Hodowli Zarodowej Stadnina Koni Mieczownica. W 1994 r. stadnina została przekształcona w Stadninę Koni Mieczownica sp. z o.o., a następnie sprywatyzowana. Początki lat 90-tych XX w. nie były łatwe dla Stadniny. Rosnące długi próbowano pokryć przez sprzedaż cenniejszych koni. Powyższe doprowadziło stadninę praktycznie do ruiny. Stadnina nie miała ani koni wartych rozmnożenia ani źrebaków z „dobrym rodowodem”. Potencjalni inwestorzy nie byli więc zainteresowani  współpracą ze Stadniną. Ponadto dyrekcja stadniny podjęła decyzję o likwidacji sekcji jeździeckiej. Spowodowało to, że Mieczownica praktycznie przestała funkcjonować w świadomości koniarzy.

Mieczownica

fot.: zabudowania stajenne

Mieczownica

fot.: stajnie

Mieczownica

fot.: stajnia dla najmłodszych źrebiąt

Aktualnie Stadnina Koni Mieczownica wchodzi w skład przedsiębiorstwa Bogdan Koczorowski i Micha Owczarek sp.j. Powoli i systematycznie nowi właściciele odbudowują utraconą renomę Mieczownicy. Przy stadninie działa Ludowy Klub Jeździecki. Jego zawodnicy startują w zawodach w skokach przez przeszkody i zaczynają odnosić w tym sporcie sukcesy. W stadninie przebywa obecnie ok. 70 koni. Stadnina dysponuje krytą ujeżdżalnią . Prowadzona jest również szkółka jeździecka. Można więc skorzystać z nauki jazdy konnej od podstaw lub też doskonalić posiadane już umiejętności. W pałacu przygotowano kilka pokoi dla gości, choć nie należy się spodziewać w nich luksusów. Raczej warunku spartańskie. Stadnina oferuje również przejażdżki konne po okolicy oraz wynajem bryczek. Powidzki Parku Krajobrazowego jest doskonałym terenem do konnych przejażdżek. Świat oglądany z końskiego grzbiety wydaje się o wiele ciekawszy i piękniejszy.    

Mieczownica

fot.: stajenne przedszkole

Mieczownica

fot.: zabudowania stajenne

Mieczownica

fot.: stajnia z boksami

Miłośnicy koni mogą również uczestniczyć w regionalnych zawodach w skokach przez przeszkody. Zawody odbywają się każdego roku, w połowie czerwca..

Po raz pierwszy w Mieczownicy byłam w latach 80-tych XX w. Jako kilkuletni dzieciak często jeździłam tam z rodzicami na różnego rodzaju imprezy plenerowe.  Pamiętam, że pałac był dobrze utrzymany i otwarty dla każdego odwiedzającego stadninę. Wewnątrz moja szczególną uwagę zwróciłam jedna sala. Była to sala „jeździecka”. Na środku sali stał drewniany, treningowy koń, na ścianach wisiało ogłowie oraz siodła, na wieszakach stroje do jazdy konnej oraz lśniące oficerki. Zabytkowe stajnie oraz na pastwiskach były pełne koni. Wydawało mi się wówczas, że widzę ich niezliczoną ilości. W Mieczownicy, po raz pierwszy widziałam stado galopujących koni. Widok musiał na mnie zrobić tak wielkie wrażenie, że do dziś mam przed oczyma ten obraz oraz dźwięk uderzeń kopyt o podłoże.  Chyba wtedy po raz pierwszy zapragnęłam mieć swoja własną stadninę i jeździć konno. Dziecięce marzenia nie do końca się spełniają.

Mieczownica

fot: regionalne zawody w skokach przez przeszkody 2015 r..

Mieczownica

fot.: regionalne zawody w skokach przez przeszkody 2015 r.

Dziś Mieczownica robi wrażenie zaniedbanej. Z pałacowego parku niewiele pozostało. W czasie mojej wizyty pałac był pusty i zamknięty. Padoki puste. Koni w stajniach dużo mniej. Cisza. Teren stadniny jakby mniejszy niż pamiętam sprzed lat.

Zdaję sobie sprawę, że lat zaniedbań nie da się naprawić szybko. Zabytkowe budynki wymagają kosztownych remontów i renowacji. Trzymam kciuki, żeby obecnym właścicielom udało się  przywrócić stadninie dawną świetność.

Mieczownica

fot.: Stadnina Koni w Mieczownicyczwartek, 25 czerwca 2015, farruca27

Polecane wpisy

Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę