Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Stawiszyn po latach

Działalność bloga zaczęłam od wpisu na temat Stawiszyna. Moją uwagę wówczas zwróciły dwie wieże widoczne z drogi nr 25 Konin – Kalisz. Jedna z nich należała do kościoła katolickiego z XIV w., druga natomiast do XVIII w. zboru ewangelickiego. Oba kościoły stoją praktycznie naprzeciwko siebie, w dwóch skrajnych punktach miejscowości. Kościół katolicki w południowej części Stawiszyna a zbór ewangelicki w jego północnej części

Pierwszy raz byłam w Stawiszynie w 2010 r. W ostatnim czasie często przejeżdżałam obok. Któregoś dnia zdecydowałam się tam na postój, trochę też z ciekawości w jakim obecnie stanie jest zbór ewangelicki.

Tak więc … jakby to powiedzieć … zbór nadal stoi. Mając na względzie jego stan techniczny, fakt iż jeszcze się nie zawalił, to z pewnością wielki sukces. Tylko czy o to chodzi myśląc o zabytkach, obowiązku właścicieli lub dzierżycieli podejmowania prac zabezpieczających, planach rewitalizacji zabytków?? Stawiszyn z pewnością nie jest miejscem, w którym kwestie zabytków stanowią jeden z priorytetów lokalnych władz. Powyższe nie dotyczy jedynie zboru ewangelickiego ale również charakterystycznej i wyjątkowej dla tego miasta drewnianej zabudowy z XIX w.

Wracając do zboru – obecnie stanowi on własność Parafii ewangelicko – augsburskiej w Kaliszu. W sierpniu 2013 r. Parafia wystawiła zabytek na sprzedaż. Nikt nie złożył oferty kupna ww. zabytku.  

Zbór wraz z przykościelnym cmentarzem, pastorówką i ogrodem został wpisany na listę zabytków architektury w lutym 2008 roku. W tym samym roku, konserwator zabytków wydał nakaz o konieczności wykonania natychmiastowych prac zabezpieczających. Na czym te prace polegały – na odgrodzeniu zabytku siatką, zamknięciu części ulicy przy samym zborze oraz zamontowaniu daszku chroniącego przed spadającymi cegłami. Taki stan istniał już w 2010 r. i do chwili obecnej nic pod tym względem się nie zmieniło. Ani władze miasta ani parafia ewangelicka w Kaliszu nie rozpoczęli prac renowacyjnych.

Stan budynku niestety pogarsza się z roku na rok. W dachu widoczna jest ogromna dziura, niczym nie zabezpieczono wnętrza kościoła przed opadami. Szkoda, bo wciąż wewnątrz znajduje się oryginalne, drewniane wyposażenie wraz z XVIII w. organami.

Wieża zegarowa coraz bardziej pochyla się ku ulicy. Poodpadały piaskowe zdobienia wieży. W murze widoczne są pęknięcia.

Rada Miasta Stawiszyna w 2008 roku przyjęła lokalny program rewitalizacji miasta na lata 2008 – 2013. W programie tym przewidziano przeprowadzenie remontu zboru wraz z cmentarzem ewangelickim. Przewidywane koszty określono na ponad 2 mln zł. Prace renowacyjne miały rozpocząć się w 2008 roku i zakończyć w 2010. Mamy już 2014 r., prace remontowe nawet się nie zaczęły. Wszystko wskazuje na to, że nie zostaną nigdy przeprowadzone. Czyli jest jak zwykle, wiele obietnic a żadnych działań.

Niszczejący zbór w Stawiszynie jak stał tak stoi. Kwestia tylko jak długo.

Dla zainteresowanych, tak wygląda wnętrze zboru: https://www.youtube.com/watch?v=ouilgpqSvjk

http://poznajpolske.onet.pl/wielkopolskie/opuszczony-kosciol-ewangelicki-z-lat-1785-1788-w-powiecie-kaliskim/e3k0h

Na zdjęciach poniżej stan aktualny zboru ewangelickiego.

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Kilka zdjęć miasteczka:

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn

Stawiszyn
piątek, 06 czerwca 2014, farruca27

Polecane wpisy

Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę