Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski jest to wyspa na Warcie leżąca w granicach administracyjnych miasta Poznania. Dlaczego jest to miejsce wyjątkowe? Badania archeologiczne prowadzone od 1999 r. potwierdziły, iż jest to nie tylko najstarsza część miasta ale również jedna z pierwszych osad państwa Mieszka I(pierwsze osadnictwo datowane jest na VIII/ IX w. n.e.).

Od paru lat w Poznaniu dużo się mówi o Ostrowie Tumskim dzięki odkryciom poznańskich archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Koćko-Krenz. Wykopaliska odkryły przed nami pozostałości przedromańskiego muru, który mógł stanowić jedną ze ścian  kaplicy usytuowanej przy rezydencji księcia Mieszka I. Kaplice prawdopodobnie ufundowała Dobrawa, żona Mieszka I.

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu

fot.: Katedra na Ostrowie Tumskim

Kaplica NMP

Kaplica NMP

fot.: Kaplica Najświętszej Marii Panny

Rezydencję księcia zbudowano w drugiej połowie X w. w kształcie prostokąta. Była dwupiętrowa: na parterze znajdowały się trzy pomieszczenia o czym świadczą fragmenty zachowanych fundamentów, na piętrze znajdowały się komnaty książęce.

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

fot.: Mury obronne - Rezerwat Archeologiczny

Oprócz fragmentów murów odkryto też cząstki kościanych płytek, kostki mozaikowe, pozostałości po tyglach odlewniczych i ozdobach ze złota i kamieni szlachetnych, co świadczyło o istnieniu pracowni dworskich.

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

fot.: ekspozycja Rezerwat Archeologiczny

Najcenniejszym jednak znaleziskiem jest bulla datowana na XI-XII w. Widnieje na niej napis „…lavi ducis pol” co może świadczyć, że należała do Bolesława Krzywoustego lub Śmiałego.  Ranga władcy posiadającego taka pieczęć była wysoka, wydawał dokumenty i był traktowany jako władca niezależny.      

Te wszystkie odkrycia, według prof. Koćko-Krenz dowodzą jak wielkie znaczenie miał Ostrów Tumski za czasów Piastów.  Aby je rozpropagować, na wyspie, w ostatnim czasie, utworzono  rezerwat archeologiczny „Genius loci”. Multimedialna prezentacja wprowadza nas w życie średniowiecznego grodu, a przedstawione eksponaty pokazują jak pracowici i twórczy byli jego mieszkańcy.

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

fot.: makiety grodu Mieszka I , Rezerwat Archeologiczny

W maju ma zostać otwarte Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego pod nazwa „Brama Poznania” , gdzie w nowoczesny sposób będzie przedstawiona najwcześniejsza historia miasta.

(tekst i fotografie Hanna Głuszek)

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - zdjęcie lotnicze (źródło: http://www.poznan.pl/mim/public/turystyka/pages.html?id=3162&ch=11467&p=11468&instance=1017&lang=pl&lhs=publications&rhs=publications )

http://alewielkopolska.blox.pl/resource/Interaktywne_Centrum_Historii__zdjecie_lotnicze1.pdf

 

 

Od farruca27:

W XIII w. znaczenie Ostrowa Tumskiego zmalało. W roku 1253 powstała nowa rezydencja książęca na zachodnim brzegu Warty (tzw. Zamek Przemysła). Wokół zamku powstało też „nowe” miasto. Ostrów Tumski przeszedł całkowicie w ręce biskupów poznańskich. W 1444 roku otrzymał prawa miejskie. Na początku XVI wieku Ostrów Tumski otoczono ceglanym murem. W 1800 roku włączono wyspę w granice administracyjne Poznania.

Zapraszam na stronę www.  Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/

Na fb Ale Wielkopolska dostępny również film autorstwa Hanny Głuszek

niedziela, 02 marca 2014, farruca27

Polecane wpisy

Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę