Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Jezioro Budzisławskie

Jezioro Budzisławskie, gmina Kleczew, jest jednym z 17 jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony zarządzeniem Wojewody Konińskiego w 1998 r. Głównym celem utworzenia Parku była ochrona urozmaiconej, polodowcowej rzeźby terenu, a także ponad 60 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem, w tym ok. 25 gatunków wpisanych na „czerwoną listę" roślin zagrożonych w Polsce.

W Powidzkim Parku Krajobrazowym nadal można spotkać dość liczne stanowiska m.in. widłaków, goździków, rosiczki, rokitnika zwyczajnego, naparstnicy zwyczajnej, wężymorda stepowego, 3 gatunków polskich storczyków, paproci zwyczajnej czy też kaliny. Rozbudowana szata roślinna oraz urozmicona rzeźba chronionego krajobrazu wpływają na osiedlanie się, na teranach wokół Jeziora Budzisławskiego, licznych zwierząt tj. ok. 174 gatunków ptaków (m.in. perkoz rdzawoszyi, bocian czarny i biały, gęgawa, płaskonos, trzmielojad, błotniak, jastrząg, krogulec, myszołów, żuraw, kukułka, pójdźka, sowa uszata, dudek, zimorodek, krętogłów, skowronki, świergotek, kwiczoł, trzciniak, piegża,  raniuszek, piecuszek, sikora uboga, sikora czarnogłowa, sikora czubatka, wilga, kruk, srokosz, grubodziób, dzwoniec, szczygieł), ok. 34 gatunków ssaków (m.in. ryjówka, nocek, borowiec wielki, gacek, zając szarak, wiewiórka, piżmak, badylarka, karczownik, lis, jednot, borsuk, wydra, kuna, tchórz, gronostaj, łasica, jeleń, daniel, sarna, dzik), ok. 10 gatunków płazów (głównie  ropucha szara i zielona, żaba wodna, moczarowa oraz trawna oraz rzekotka drzewna, kumak nizinny grzebiuszka ziemna czy też traszki zwyczajne), a także 5 gatunków gadów (jaszczurka zwinka i żyworótka, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty oraz padalec zwyczajny). Od kilku lat badacze flory i fauny Powidzkiego Parku Krajobrazowego nie notowali występowania wokół Jeziora Budzisławskiego żmii zygzakowatej, choć warunki roślinne i krajobrazowe powinny sprzyjać jej rozrodowi. Prowdopodobnie jej brak spowodowany jest rozwijającą się bazą turystyczną oraz wrostem liczebności turystów.

Tręby Stare

fot.: okolice wsi Tręby Stare

Ja najbardziej lubię spędzać czas nad Jeziorem Budzisławskim wiosną lub wczesną jesienią. Jest tam wówczas spokój, zupełna cisza przerywana jedynie odgłosami ptaków lub też odgłosami szyszek zgryzanych przez wiewiórki. Nie ma tam nikogo, można pobyć tylko i wyłącznie z samym sobą. Mnie też niesamowicie cieszą spotkania z dzikimi zwierzętami. W czasie spacerów wokół jeziora, niejednokrotnie udało mi się spotkać okazałej wielkości zająca czy też jelenia. Uwierzcie mi, widok jelenia w niewielkiej odległości, prawie na wyciągnięcie ręki jest niesamowitym przeżyciem. W miesiącach wakacyjnych, nad Jeziorem Budzisławskim, jest niestety tłoczno i hałaśliwie. Nie ma szans na samotne obcowanie z przyrodą.

Tręby Stare

fot.: okolice wsi Tręby Stare

Wody Jeziora Budzisławskiego zaliczane są do pierwszej klasy czystości. Wchodząc do wody należy jednak przygotować się na szok termiczny. Woda jest lodowata nawet po upalnym lecie. Średnia glębokość Jeziora Budzisławskiego waha się w granicach 11 m, w najgłębszym miejscu dochodzi aż do 36 m. Czystość jak i temperatura wody wpływają na jej przejrzystość. Doskonale widać dno nawet daleko od brzegu. Widocznośc na głębokości ok. 6 m sięga nawet do 10 m odległości. Jezioro ma urozmaiconą linię brzegową. Podzielone jest na dwie części. Mniejsza południowo-zachodnia jest płytka i porośnięta prawie całkowicie roślinnością. Część północno-wschodnia jest dużo głębsza i właśnie w tej części jeziora występuje maksimum głębokości - 36m. Wchodząc do wody, zwłaszcza w miejscach tzw. dzikich kąpielisk,  należy uważać na zalegający przy brzegu muł. Znacznie lepiej korzystać z kąpieliska strzeżonego w Trębach Starych, gdyż brzeg Jeziora został tam wysypany piaskiem.

Jezioro Budzisławskie

fot.: Jezioro Budzisławskie

Wszystkie powyższe cechy Jeziora Budzisławskiego stanowią o tym, iż jest to doskonałe miejsce dla wędkarzy i nurków. W Trębach Starych zorganozowano bazę nurkową. Bazą nurkową opiekuje się  Wielkopolskie Centrum Działalności Podwodnej „Diver”. Nurkowie zorganizowali w wodach Jeziora Budzisławskiego trasę o różnym stopniu trudności, dostosowaną zarówno dla nurków początkujących jak i już doświadczonych. W wodach Jeziora zatopiono m.in. dwumetrową figurę matki Boskiej, fortepian, stuletnią łódź rybacką sprowadzoną z okolic Ustki. Centrum Działalności Podowdnej „Diver” organizuje również kursy dla nurków. Program szkolenia dostosowany jest do indywidualnych potrzeb chętnego. Ponadto w ośrodku w Trebach Starych można wypożyczyć kompletny sprzęt nurkowy, jak i uzupełnić butle tlenowe. Ośrodek czynny jest przez cały rok. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie – www.diver24.pl

Jezioro Budzisławskie

fot.: Jezioro Budzisławskie

W wodach Jeziora Budzisławskiego żyje ok. 20 gatunków ryb. Najczęściej spotykane i odławiane są: okoń, szczupak, lin i węgorz. Niepowtarzalny jest smak świeżego, wędzonego węgorza. W pobliskim Powidzu można nabyć go wprost od rybaków, z przydomowych wędzarni, często jeszcze ciepłego … „Niebo w gębie” ... Polecam. Do rzadszych ale równie smacznych ryb odławianych w Jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego, w tym i w Jeziorze Budzisławskim, należą: sielawa – ryba z gatunku łososiowatych oraz miętus pospolity – ryba z gatunku dorszowatych. Oba gatunki żyją wyłącznie w głębokich, zimnych i czystych jeziorach. Ich występowanie w Jeziorze Budzisławskim świadczy o niezwykłej czystości wody.

Jezioro Budzisławskie

fot.: Jezioro Budzisławskie

Miłośnicy jeździectwa również znajdą cos dla siebie. W miejscowości Tręby Nowe znajduje się agroturystyka Państwa Przybylskich. Posiadają oni kilka koni przygotowanych do jazdy pod siodło. W okresie wakacyjnym przyjeżdża instruktor jazdy konnej. Można więc zapisać się na jazdy induwidualne lub grupowe. Dla bardziej wprawionych jeźdźców możliwe są przejażdzki terenowe. Niedaleko od Jeziora Budzisławskiego znajduje się również Stadnina Koni w Mieczownicy.

Jezioro Budzisławskie

fot.: Jezioro Budzisławskie

W każda sobotę od rana, w pobliskim Budzisławiu Kościelnym, na placu przy sklepie „Twój Market” odbywa się targ. Można tam zakupić świeże owoce i warzywa wprost od rolników.

Jezioro Budzisławskie

fot.: Jezioro Budzisławskie, ośrodek w Trębach Starych

Piwosze muszą również spróbować regionalnego piwa z Miłosławia k. Wrześni. Dostępne jest w barach zarówno w Trębach Starych, jak i w Adamowie oraz w sklepach w Budzisławiu Kościelnym. Moje typy to Fortuna Miodowa lub Wiśniowa (z dodatkiem soku z wiśni a nie aromatów), Miłosław Koźlak lub Miłosław Niefiltorowany.

Adamowo

fot.: wieś Adamowo

poniedziałek, 03 czerwca 2013, farruca27

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2015/06/28 00:02:32
Super tylko ze to jezioro wysycha, za sprawa waszych cudownych kopalni. W tym roku jest znowu tragedia, skok wody jest bardzo znaczacy! Zastanawiam sie powaznie nad pozbyciem sie dzialki rekreacyjnej, bo nie moge patrzec na ta hanbiaca dewastacje.
-
2015/06/29 01:09:57
Jest projekt wykorzystania wód kopalnianych do zasilenia Jeziora Wilczyńskiego oraz Jeziora Budzisławskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja polegająca na budowie rurociągu tłoczonego wraz z przepompownią, w celu przerzutu wód z KWB Konin do wskazanych Jezior, rozpocznie się w sezonie zimowym 2015 - 2016 r. Warto więc poczekać na efekty inwestycji.
-
Gość: byłdudek, *.dynamic.gprs.plus.pl
2015/08/04 12:00:14
Prawdą jest,że teren okolic jeziora i woda w tym jeziorze to już nie to samo,co przed laty.W tym roku nastąpiły dalsze dewastacje terenu.Przy ośrodku wypoczynkowym w Budzisławiu wycięto masę starych pięknych drzew,zniszczono miejsca lęgowe ogromnej ilości różnych gatunków ptaków.Komu to przeszkadzało??Kiedyś brzydki
śmietnik stał ukryty pod potężnymi drzewami.Drzewa wycięto!!!.Usypano górę piasku,na tym postawiono kontenery.Teraz najważniejszym obiektem tej części Krajobrazowego Parku jest śmietnik.Czy ktoś to potrafi zrozumieć,bo ja nie!!!!Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę