Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Gościnnie w województwie łódzkim - Borysew

Mój blog tematycznie związany jest z Wielkopolską. Stwierdziłam jednak, że nie mogę nie wspomnieć a pewnej atrakcji znajdującej się niedaleko granicy naszego województwa, we wsi Borysew. Od 2008 r. funkcjonuje tam, i z tego co obserwuję dość dobrze sobie radzi, prywatne Zoo Safari.


zoo safari Borysew

fot.: bawół leśny

Dojazd do miejscowości jest dość łatwy a odległość od głównych miast Wielkopolski również nie powinna stanowić problemu. Borysew znajduje się ok. 165 km od Poznania, 65 km od Konina, 70 km od Kalisza czy też 200 km od Leszna. Należy kierować się na Uniejów (z Kalisza od razu na Poddębice). Z Uniejowa drogą nr 72 na Poddębice. Poza tym z Uniejowa do Borysewa prowadzą dość duże tablice informacyjne.

zoo safari Borysew

fot.: antylopa eland

Zoo Safari w Borysewie jest doskonałym miejscem na całodniowy, weekendowy wyjazd dla całej rodziny. Na obszarze 22 hektarów zgromadzono 300 zwierząt reprezentujących 80 gatunków z 5 kontynentów. Głównie są to antylopy i zwierzęta hodowlane m.in. różne gatunki bydła, owce, kozy, kuce, osły, lamy czy wielbłądy. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności ludzi. Chętnie podchodzą do ogrodzenia i dają się pogłaskać.   

zoo safari Borysew

fot.: węgierskie bydło stepowe 

zoo safari Borysew

fot.: lama

zoo safari Borysew

fot.: kuc szetlandzki

zoo safari Borysew

fot.: koza walliserska

zoo safari Borysew

fot.: bydło zebu

Zoo Safari w Borysewie może również poszczycić się pozyskaniem pierwszego w Polsce osła Poitou – francuska rasa dużych osłów, dochodzących do wysokości 150 cm w głębie o charakterystycznej „dredowatej” sierści. Jako jedyny w Polsce ogród zoologiczny posiada białe lwy czy też białego tygrysa bengalskiego. Poza tym chlubą ogrodu w Borysewie są: pantera śnieżna – irbis pochodzący z Azji Środkowej, serwale – drapieżniki z rodziny kotowatych żyjące na stepach afrykańskich, mandryle – największe małpy zwierzokształtne o charakterystycznym
niebiesko- czerwonym ubarwieniu twarzy. W Borysewie znajdzie się też „coś” ciekawego dla osób zainteresowanych światem wodnym. Wokół istniejącego na terenie parku stawu zgromadzone zostało ptactwo wodne m.in. czarny łabędź pochodzący z Australii, żuraw koroniasty z charakterystycznym rdzawym pióropuszem na głowie pochodzący z Afryki, a także żółwie, foka szara, kajman.

zoo safari Borysew

fot.: białe lwy

zoo safari Borysew

fot.: osioł Poitou

Dla najmłodszych przewidziano Mini zoo tj. niewielką zagrodę gdzie można pobawić się z królikami, owcami kameruńskimi, kozami, alpakami, osiołkami oraz świnkami wietnamskimi. Wszystkie zwierzęta chętnie podchodzą do ludzi, dają się głaskać, karmić a nawet brać na ręce. W założeniu miejsce to przeznaczone było dla dzieci, jednak równie chętnie odwiedzane jest przez dorosłych. Ja również miałam niesamowitą frajdę psocić się młodej owcy kameruńskiej.

Dodatkową atrakcją małego zwierzyńca jest woliera z surykatkami. Te sympatyczne zwierzęta na długo przykuwają wzrok. Budzą zainteresowanie swoimi zabawami, figlami i pogodnym usposobieniem. Stado jest w ciągłym ruchu z wyjątkiem jednego osobnika, który bacznie obserwuje okolicę i od czasu do czasu cichym „piśnięciem” przywołuje pozostałych członków rodziny do spokoju.

zoo safari Borysew

fot.: surykatki

Do dyspozycji turystów Zoo Safari w Borysewie oddało również kompleks 3 namiotów sferycznych. Znajduje się tam figlarnia – miejsce do zabawy dla dzieci wraz z dmuchaną zjeżdżalnią, basenem z piłkami czy dmuchaną gąsienicą oraz sala edukacyjna. Na terenie kompleksu zlokalizowana jest restauracja oraz sklep z pamiątkami. Poza tym ogród zoologiczny oferuje przejażdżki kucami. Dla bardziej leniwych turystów istnieje możliwość zwiedzania ogrodu kolejką, mieszcząca jednorazowo ok. 50 osób.

zoo safari Borysew

fot.: zebra bezgrzywa

Ogród w Borysewie daje możliwość obserwacji zwierząt w czasie pory ich karmienia. Na stronach internetowych ogrodu zoologicznego znajduje się szczegółowa rozpiska godzin karmienia poszczególnych gatunków zwierząt. Warto więc tak zaplanować wizytę, by załapać się i podejrzeć sposób karmienia np. lwów, surykatek czy też mandryli.

zoo safari Borysew

fot.: wielbłąd dwugarbny

Ogród jest dobrze utrzymany, zwierzęta mają obszerne wybiegi. Wzdłuż zagród ze zwierzętami ustawiono sporo ławek, tak że można zatrzymać się przy interesującym nas zwierzęciu i dłuższą chwilę obserwować jego zachowanie. Dużym plusem, w moim przekonaniu, jest fakt, iż właściciele cały czas ulepszają infrastrukturę Zoo i pozyskują nowe zwierzęta. Minusem na jaki zwróciłam uwagę i który należy wziąć pod uwagę zwłaszcza gdy zwiedza się zoo safari z dziećmi, jest jego duże nasłonecznienie. Zoo safari stanowi otwartą, niezadrzewioną przestrzeń. W słoneczne, letnie dni ciężko jest znaleźć tam skrawek cienia. Młode drzewa zostały już posadzone jednak minie jeszcze kilka lat zanim podrosną.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach interentowych Zoo Safari w Borysewie: http://zoosafari.com.pl/

zoo safari Borysew

fot.: niala grzywiasta

zoo safari Borysew

fot.: kangur rudy

poniedziałek, 06 maja 2013, farruca27

Polecane wpisy

Komentarze
2013/08/21 11:47:51
Ładne okolice. Szkoda, że jakoś mam nie po drodze.
-
2014/01/15 11:47:31
Zawsze można połączyć pobyt w Termach Uniejowskich z wizytą w Borysewie. Z Uniejowa to już tylko kilka kilometrów
Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę