Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Mąkolno

Wieś położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w gmienie Sompolno, w powiecie konińskim. Miejscowość znajduje się przy drodze powiatowej Lubstów – Mostki, ok. 7 km na południowy wschód od Sompolna.

Mąkolno jest miejscowością o charakterze rolniczym. Otaczają ją sady owocowe z jabłoniami, wiśniami oraz krzakami porzeczek. Z tego względu warto wybrać się w okolice Mąkolna wiosną, kiedy drzewa i krzewy owocowe kwitną.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1345 r. W Mąkolnie nie zachowało się jednak wiele zabytków. Warto zatrzymać się przy drewnianym kościele z XVIII w. Kościół niestety, co typowe dla polskich zabytków sakralnych, zamknięty jest poza wyznaczonymi godzinami mszy. Można wówczas jedynie obejść zabytek na zewnątrz. Pomysłowo wykorzystano pień starego, ścietego drzewa jako doniczkę dla młodego iglaka.

Zazwyczaj kiedy próbuję otworzyć klamkę zamkniętego kościoła, przychodzi mi do głowy myśl, jak to faktycznie jest z ideą traktowania kościoła jako miejsca wspólnego wszystkich wiernych, miejsca otwartego dla każdego człowieka, miejsca gdzie można wejść i pobyć w skupieniu o każdej porze – kiedy tylko poczuje się taką potrzebę. Na ile zamykanie kościołów podyktowane jest troską o ich bezpieczeństwo i ochronę zgromadzonych w nich zabytków? Czy może raczej świadczy o izolowaniu się kościoła w Polsce od swoich wiernych?

W związku z powyszym, aby wejsć do środka kościoła w Mąkolnie trzeba być albo tuż przed mszą albo tuż po niej. Radziłabym jednak wybrać wizytę tuż przed mszą. Jest wtedy więcej czasu na zwiedzanie kościoła, zanim zejdą się wierni i rozpocznie msza. Po mszy kościół zazwyczaj dość szybko jest zamykany.  

Dla zainteresowanych podaję więc godziny otwarcia Kościoła w Mąkolnie: odpusty: św. Andrzeja Apostoła (29 XI) oraz imienia Maryi- Matki Bożej Mąkoleńskiej (12 IX); nabożeństwa: niedziele i święta: 8.00; 9.30; 11.30; oraz dni powszednie: 7.30; 17.00; (zima) 18.00; (lato).

Mąkolno

Kościół w Mąkolnie został wzniesiony w la­tach 1749-1750 staraniem ówczesnego proboszcza Łukasza Żuławskiego. Jest to budynek konstrukcji zrębowej gdzie drewniane belki ścian ułożone poziomo łączą się w narożach na tzw. zamki. Konstrukcja ścian wzmocniona została lisicami czyli pionowymi belkami ściągniętymi śrubami, obejmującymi poziome elementy ścian. Kościół jest budynkiem jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach kościoła jest kryty drewnianym gontem, dwuspadowy z wieżyczką. Z bryły kościoła wyodrębniona została od północy zakrystia oraz dwa przedsionki tzw. kruchty od strony południowej i zachodniej.

We wnętrzu kościoła uwagę zwraca drewniany sufit oraz polichromia wykonana przez ucznia Jana Matejski, malarza kaliskiego Aleksandra Przewalskiego w 1900 r. Polichromia została częściowo zmieniona w 1967 r.  W ołtarzu głównym znaj­duje się pochodzący z XVII w. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebnej sukni pochodzącej z tego samego okresu. W kościele godnym uwagi jest również malowany na desce barokowy obraz Świętej Rodziny oraz klasycystyczna, rzeźbiona chrzcielnica z 1800 r. Warto zwrócić również uwagę na chór z organami pochodzącymi z 1900 r.

Witraże kościoła są współczesne i pochodzą z 1985 r.

Mąkolno

 

poniedziałek, 11 lutego 2013, farruca27

Polecane wpisy

Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę