Odkrywamy Wielkopolskę
Blog > Komentarze do wpisu

Zabójstwo w Strzałkowie

Po zakończeniu II wojny światowej do Strzałkowo powróciło kilku żolnierzy walczących w Wojsku Polskim na Zachodzie. Nie byli oni entuzjastycznie przyjmowani przez ówczesne władze Polski Ludowej. W początkowych latach cieszyli sie jednak względnym spokojem tzn. władza ludowa odmawiała im prawa do stopni wojskowych czy też utrudniała zdobycie zatrudnienia, jednak nie żyli  oni w obawie o własne życie.

Sytuacja zmieniła sie w 1948 roku, w wyniku pewnych zdarzeń mających miejsce na ulicach Strzałkowa.

29 października 1948 r., na schodach popularnej strzałkowskiej restauracji "U Jutki" , doszło do zabójstwa dwóch żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Polski. 

Zabójstwo było szokiem dla miejscowej ludności, a pamięć o  wydarzeniu z 29 października pozostała żywa do dnia dzisiejszego.

Próbę rekonstrukcji wydarzenia podjał Pan Tomasz Sypniewski - doktor nauk prawnych, historyk, regionalista i działacz społeczny,  autor szeregu publikacji m.in. książki pt." 1000 zagadek i ciekawostek o Wrześni " oraz współautor scenariusza i współtwórca filmu dokumentalnego pt.: "Bitwa pod Sokołowem" (Wiosna Ludów na terenie Wielkopolski). Na podstawie dokumentów źródłowych, m.in. akt znajdujących sie w archiwum Prokuratury Okręgowej w Koninie, opracowal studium wydarzeń pt.: Żołnierska śmierć na ulicach Strzałkowa - próba wyjasnienia tragicznych zdarzeń z października 1948 r.", który za jego zgodą publikuję. Tekst Pana Tomasza Sypniewskiego dostępny jest pod poniższym linkiem:

http://alewielkopolska.blox.pl/resource/zabojstwo_w_strzalkowie.pdf

Życzę udanej lektury ...

poniedziałek, 23 maja 2011, farruca27

Polecane wpisy

Ale Wielkopolska

Wypromuj również swoją stronę